Badania pokazują, że niedobory żelaza obniżają płodność i mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.
Żelazo (Fe), znajduje się w każdej komórce organizmu, jest niezbędnym elementem hemoglobiny, która transportuje tlen do naszych tkanek. Objawami obniżonego poziomu żelaza we krwi, są podatność na anemię i niski poziom energii. Z powodu menstruacji, kobiety są szczególnie narażone na niedobory żelaza. Może to powodować problemy z zajściem w ciążę i zakłócać jej przebieg.

Niedobory żelaza a brak owulacji
Badania na grupie 18 555 kobiet przed menopauzą, trwające od 1991 do 1999, wykazały bezpośrednią korelację pomiędzy zbyt niskim poziomem żelaza, a obniżeniem jakości komórki jajowej i brakiem owulacji1”. Żadna z badanych kobiet nie miała problemów z płodnością w przeszłości.
Wyniki
Badanie pokazało, że
- Kobiety które regularnie przyjmowały żelazo, miały niższą szansę na problemy z owulacją (ryzyko względne 0,60, 95% przedział ufności 0,39–0,92).
- Wśród badanych kobiet, 438 było niepłodnych (z powodu braku owulacji)
Na podstawie powyższych danych, można wysnuć wniosek o istnieniu bezpośredniego związku pomiędzy niedoborami żelaza, a problemami z płodnością. Kobiety które starają się o dziecko, powinny więc zbadać swoją krew pod kontem zawartości żelaza.
Istotna przy tym jest liczba hematokrytowa, za pomocą której określamy stosunek wszystkich elementów morfotycznych krwi, do całej jej objętości. W tym przypadku, interesują nas czerwone krwinki i hemoglobina. Ich normalne poziomy wahają się pomiędzy 34,9 a 44,5 procent dla erytrocytów, dla hemoglobiny norma wynosi 12,0 do 15,6 g na dL. Wynik niższy może świadczyć o niedoborze żelaza. Podobnie jak występowanie pomniejszonych czerwonych krwinek, zaburzenia w ich kolorze (bladość), czy zbyt niskie stężenie ferrytyny.
Wpływ niskiego poziomu żelaza we krwi na wagę dziecka
Badanie z 2003 roku, sprawdzało wpływ jaki miało podawane żelazo na prawdopodobieństwo wystąpienia anemii u matki i wagę noworodka2. Wzięło w nim udział 513 kobiet w 20 tygodniu ciąży. Części z nich, podawano przez 8 tygodni 30 mg siarczanu żelaza, reszta w tym czasie otrzymywała placebo.
Wyniki
Z badania dowiadujemy się, że
-
Kobiety które otrzymywały żelazo do 28 tygodnia ciąży, rodziły dzieci o wyższej masie ciała niż te które otrzymywały placebo.
-
Dużo rzadziej występowały u nich porody przedwczesne.
Tak jak większość substancji odżywczych podczas ciąży, żelazo jest wykorzystywane przez organizm w większych ilościach. Szczególnie da się to zauważyć podczas pierwszego trymestru3. Żelazo jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego rozwoju płodu i łożyska, odpowiedni poziom żelaza pozwala także, na zbudowanie jego zapasu w ciele dziecka.
Bogate źródła żelaza
Żelazo które przyswajamy z pożywienia, dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy, dotyczy żelaza pochodzącego z chudego czerwonego mięsa, ryb i drobiu. Drugi, z roślin i produktów roślinnych – takich jak, warzywa liściaste, fasola, soczewica, i chleb pełnoziarnisty. Pierwszy typ jest dużo skuteczniej przyswajany przez nasz organizm.4.
Podsumowanie
Kobiety są szczególnie narażone na niedobory żelaza, co może prowadzić do problemów z płodnością. Występowanie anemii, która jest skutkiem tego niedoboru, zwiększa szansę na zaburzenie procesu owulacji, a nawet na jej wstrzymanie. Dlatego, tak ważne jest uzupełnianie jego poziomu w organizmie, szczególnie w trakcie starania się o dziecko i podczas ciąży.
Składniki odżywcze poprawiające płodność
Dla niej
Dla niego
Przypisy i bibliografia
- “Chavarro, J. et.al. (2006). Iron intake and risk of ovulatory infertility. Obstetrics and Gynecology, Volume 108, Issue 5, (pp. 1145-52). ↩
- “Cogswell, M. et.al. (2003). Iron supplementation during pregnancy, anemia, and birth weight: a randomized controlled trial. American Society for Clinical Nutrition, Volume 78, Issue 4, (pp. 773-81).” ↩
- “Bothwell, T. (2000). Iron requirements in pregnancy and strategies to meet them. American Society for Clinical Nutrition, Volume 72, Issue 1, (pp. 257-64).” ↩
- “Uzel, C. and Conrad, M. (1998). Absorption of heme iron. Seminars in Hematology, Volume 35, Issue 1, (pp. 27-34).” ↩