Białe krwinki w nasieniu, mogą doprowadzić do znacznego obniżenia płodności

Leukocyty i ich stężenie w spermie, jest jednym z czynników sprawdzanych podczas badania nasienia. Jeżeli jest ich zbyt dużo, mogą osłabić płodność mężczyzny i wskazują na występowanie problemów zdrowotnych.

Leukocyty w analizie nasienia

System immunologiczny organizmu, bazuje na zdolności białych krwinek do zwalczania infekcji.

Produkowane przez szpik kostny, poruszają się one swobodnie w naszym krwiobiegu i neutralizują wirusy, grzyby i szkodliwe bakterie.

Jeżeli w organizmie pojawi się stan zapalny lub infekcja, wyprodukowanych zostaje więcej białych krwinek.

Jako, że pewną ilość leukocytów można znaleźć w każdej części ciała, niezależnie od stanów chorobowych, nie dziwi ich występowanie w nasieniu.

Niska koncentracja białych krwinek, nie zagraża plemnikom, nie niesie więc za sobą szkody dla płodności.

Jeżeli stężenie będzie zbyt duże, mogą doprowadzić do zaburzenia określanego mianem leukocytospermii. By zostało ono stwierdzone, w badanym nasieniu musi występować ponad 1 000 000 leukocytów na mililitr.

Czy leukocytospermia jest powszechna i co ją powoduje?

Jest to dość rzadkie zburzenie, które dotyka 5% do 10% mężczyzn. Około 20% badanych pod kontem niepłodności, ma zdiagnozowaną leukocytospermię.

Może ją wywołać wiele różnych czynników, najczęściej te które sprawiają, że zwiększa się ilość białych krwinek w całym organizmie, min. stany zapalne układu moczowego i płciowego, spożycie alkoholu, palenie papierosów i marihuany1. A także, przedłużona abstynencja i seks analny.

W niektórych przypadkach, leukocyty są naturalną odpowiedzią organizmu na produkcję anormalnych plemników. Wtedy białe krwinki, eliminują wadliwe komórki. Mężczyźni którzy przeszli zabieg odwracania wazektomii, lub cierpieli z powodu żylaków powrózka nasiennego, także najczęściej mają podwyższony poziom leukocytów.

Jak leukocytospermia wpływa na płodność?

Nie ma pełnego porozumienia, co do efektów jakie ma leukocytosperimia. Niektóre badania wykazały, że nie ma ona wpływu na płodność męską2,3.

Podczas gdy inne znalazły takie zależności. Głównie dotyczyły one ruchliwości plemników i morfologii nasienia4,5,6.

Jedną z głównych obaw związanych z leukocytospemią jest to, że może powodować uszkodzenia plemników podczas procesu dojrzewania (poprzez wywołanie oksydacji). Taki plemnik, byłby znacznie upośledzony pod względem mobilności, co wpływałoby na jego zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Im więcej leukocytów, tym większa szansa na uszkodzenie spermy przez reaktywne formy tlenu (ROS). Ich stężenie można jednak obniżyć, poprzez przyjmowanie przeciwutleniaczy.

Można z tego wnioskować, że leukocyty w wysokich stężeniach nie muszą powodować problemów z płodnością. Należy jedynie zadbać o obecność przeciwutleniaczy, by nie dopuścić do wystąpienia wysokiego stężenia ROS.

Leczenie leukocytospermii

Jeżeli została u Ciebie zdiagnozowana leukocytospermia, i masz przy tym problemy z płodnością, jest kilka sposobów na poprawienie Twojego stanu.

Przede wszystkim, konieczne jest ustalenie co spowodowało zwiększenie ilości białych krwinek.

Zaleca się wykonanie testów na infekcje układu płciowego i choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka i chlamydia. Po ich wyleczeniu, poziom białych krwinek powinien wrócić do normy.

Ważną rolę odgrywa również dieta. Zdrowe odżywianie i spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze, w naturalny sposób poprawia jakość spermy i wzmacnia płodność. Świeże owoce i warzywa, zwiększają ilość przeciwutleniaczy i zapobiegają nagromadzaniu się ROS. Jest także wiele suplementów które można przyjmować niezależnie od pory roku, a które znacznie poprawiają kondycję nasienia.

Suplementy poprawiające płodność

Wiele skutecznych suplementów, uzyskuje się przez połączenie w jedną pigułkę kilku składników odżywczych zwiększających płodność.

Porównaliśmy dla Was takie produkty.

Przypisy i bibliografia

  1. “Close, C., Roberts, P. and Berger, E. (1990). Cigarettes, alcohol and marijuana are related to pyospermia in infertile men. Journal of Urology, 1990. Volume 144, Issue 4 (pp. 900-3.).”
  2. “Cottell, E., et al. (2000). Are seminal fluid microorganisms of significance or merely contaminants? Fertility and Sterility, Volume 74, Issue 3, (pp. 465-470).”
  3. “Rodin, D., Larone, D. and Goldstein, M. (2003) Relationship between semen cultures, leukospermia, and semen analysis in men undergoing fertility evaluation. Fertility and Sterility, Volume 79, Issue 3, (pp. 1555-8).”
  4. “Aziz, N., et al. (2004). Novel associations between specific sperm morphological defects and leukocytospermia. Fertility and Sterility. Volume 82, Issue 3, (pp.621-670.”
  5. “Esfandiari, N., et al. (2002). Positive bacterial culture of semen from infertile men with asymptomatic leukocytospermia. International Journal of Fertility and Women’s Medicine. Volume 47, Issue 6, (pp. 265-70).”
  6. “Thomas, J., et al. (1997). Increased polymorphonuclear granulocytes in seminal plasma in relation to sperm morphology. Human Reproduction. Volume 12, Issue 11, (pp. 2418-21).”