Badania pokazują, że wyciąg z kory sosny wpływa korzystnie na jakość nasienia. A jeśli jest przyjmowany razem z L-argininą, może także wzmocnić erekcję i sprawić, że będzie trwała dłużej.
W ostatnich latach, można zaobserwować rosnące zainteresowanie właściwościami wyciągów roślinnych. Szczególnie tymi z wysoką zawartością polifenoli, czyli z kory sosny, nasion winogron lub zielonej herbaty.
Interesującymi nas związkami bioaktywnymi w tych roślinach, są proantocyjanidyny.
To one nadają ekstraktom tak skuteczne właściwości antyoksydacyjne.
Usprawniają także produkcję tlenku azotu (NO), będącego ważnym neuroprzekaźnikiem w naszym organizmie i przez to poprawiają obieg krwi. Przeprowadzone badanie pokazało, że przyjmowanie wyciągu z kory sosny, w połączeniu z argininą, wpływa korzystnie na męską płodność1.

Wpływ na zdrowie plemników
W wielu krajach, wyciąg z kory sosny jest zaliczany do suplementów diety, tak jak wciągi z zielonej herbaty czy pestek winogron. W 2002 zostały opublikowane wyniki badań, dotyczące jego wpływu na mężczyzn dotkniętych problemami z płodnością2.
W tym, nierandomizowanym badaniu prospektywnym, wzięło udział dziewiętnastu mężczyzn o obniżonej płodności. Przez 90 dni, podawano im codziennie 200 mg wyciągu z kory sosny. Miało to na celu umożliwienie oceny wpływu substancji na ruchliwość, morfologię i liczebność plemników.
Zbyt mała grupa badanych, wyklucza możliwość uzyskania ostatecznych odpowiedzi na pytania o skuteczność środka. Jednakże, uzyskane informacje pozwalają na wstępną ocenę efektów przyjmowania przeciwutleniaczy, przez mężczyzn o obniżonej płodności.
Wyniki
Badanie wykazało, że
- Morfologia spermy uległa poprawie, zwiększyła się ruchliwość i liczebność plemników.
Wyniki wskazują, że proantocyjanidyny mogą niwelować stres oksydacyjny, który jest jednym z czynników obniżających jakość nasienia.
Poprawianie jakości nasienia dzięki wyciągowi z kory sosny.
W 2007 roku opublikowano badanie, przeprowadzone przez zespół Nikolovej, na 50 niepłodnych mężczyznach. Skupiało się na analizie efektywności leczenia niepłodności, jakie dawał wyciąg z kory sosny połączony L-argininą.3.
W badaniu eksperymentalnym naprzemiennym, korzystano z podwójnie ślepej próby i grupy kontrolnej przyjmującej placebo. Trwało ono cztery miesiące. W pierwszym miesiącu miało miejsce wprowadzenie, po którym nastąpiły dwa miesiące leczenia i jeden miesiąc poświęcony na wypłukiwanie leku. Ustalono typowe parametry nasienia, a także przeprowadzono testy ruchliwości plemników i ich zdolności do penetracji śluzu szyjkowego.
Wyniki
To badanie wykazało, że:
- U mężczyzn w średnim wieku, cierpiących z powodu obniżonej płodności suplementacja L-argininy i wyciągu z kory sosny poprawia jakość nasienia.
Leczenie zaburzeń erekcji za pomocą wyciągu z kory sosny i argininy.
Stanislavov i Nikolova badali efekty przyjmowania argininy i wyciągu z kory sosny przez mężczyzn z zaburzeniami erekcji6. Obie substancje zwiększają produkcję tlenku azotu (NO), który rozszerza naczynia krwionośne i tym samym wzmacnia erekcję.
Podczas trzymiesięcznego badania, 40 mężczyzn pomiędzy 25 a 40 rokiem życia, otrzymywało równoważność 1,7 g argininy dziennie. Od drugiego miesiąca, uczestnicy zaczęli także przyjmować wyciąg z kory sosny, w dawce 40 mg, dwa razy na dzień. Trzeciego miesiąca, została ona zwiększona do trzech razy na dzień.
Wyniki
To badanie wykazało:
- Podczas pierwszego miesiąca, ilość mężczyzn która doświadczała normalnej erekcji, była nieistotna statystycznie (5%).
- W drugim miesiącu, 80% pacjentów odzyskało sprawność seksualną.
- W ostatnim miesiącu próby, 92,5% mężczyzn przestało mieć problemy z erekcją.
Wyniki wskazują, że arginina jest bardziej skuteczna w leczeniu zaburzeń erekcji, gdy połączy się ją z wyciągiem z kory sosny. Wniosek ten potwierdzają najnowsze badania przeprowadzone na tych substancjach7. Jako, że nie powodują one występowania skutków ubocznych, mogą stać się naturalnym sposobem na poprawienie męskiej płodności i sprawności seksualnej.
Wnioski
Bieżące wyniki badań sugerują, że wyciąg z kory sosny poprawia jakość spermy i ma pozytywny wpływ na liczebność i mobilność plemników. Sądzi się, że stoją za tym właściwości antyoksydacyjne jakie mają proantocyjanidyny. Wyciąg działa szczególnie dobrze w połączaniu z aminokwasem – argininą, skutecznie poprawia funkcje seksualne u mężczyzn, niwelując problemy z erekcją. Podczas badań nie odnotowano żadnych skutków ubocznych kuracji.
Wykorzystanie wyciągu z kory sosny w poprawie mobilności i kształtu plemników.

Wyciąg z kory sosny skutecznie poprawia męską potencję. Są jeszcze inne substancje o zbliżonym działaniu, które razem tworzą grupę suplementów diety poprawiających płodność. Badania kliniczne wielokrotnie pokazały, że
Dlatego, porównaliśmy wszystkie najlepsze suplementy w przejrzystym zestawieniu.
Składniki odżywcze które poprawiają jakość spermy
Przypisy i bibliografia
- „Stanislavov, R. et.al. (2009). Improvement of seminal parameters with Prelox: a randomized, double-blind, placebo-controlled, cross-over trial. Phytotherapy Research, Volume 23, Issue 3, (pp. 297-302).” ↩
- “Roseff, S. (2002). Improvement in sperm quality and function with French maritime pine tree bark extract. Journal of Reproductive Medicine, Volume 47, Issue 10 (pp.821-4).” ↩
- “Nikolova, V. et.al. (2007). Sperm parameters in male idiopathic infertility after treatment with prelox. Akush Ginekol (Sofiia), Volume 4, Issue 5, (pp. 7-12).” ↩
- “Scibona, M. et. al. (1994). L-arginine and male fertility, The Italian Journal of Urology and Nephrology, Volume 46, Issue 4, (pp.251-3).” ↩
- “Stanislavov, R. et.al. (2009). Improvement of seminal parameters with Prelox: a randomized, double-blind, placebo-controlled, cross-over trial. Phytotherapy Research, Volume 23, Issue 3, (pp. 297-302).” ↩
- “Stanislavov, R. and Nikolova, V. (2003). Treatment of erectile dysfunction with Pycnogenol and L-arginine. Journal of Sex & Marital Therapy, Volume 29, Issue 3, (pp. 207-13).” ↩
- “Stanislavov, R. et.al. (2008). Improvement of erectile function with Prelox: a randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover trial. International Journal of Impotence Research, Volume 20, (pp. 173-80)”. ↩
- „http://humupd.oxfordjournals.org/content/14/3/243.full” ↩
- „Imhof, Martin et al., “Improvement of sperm quality after micronutritient supplementation” ↩