Badania pokazują, że witamina E łagodzi szkodliwe działanie stresu oksydacyjnego, wspomagając płodność mężczyzn i kobiet.
Grupa witamin E należy do przeciwutleniaczy o najsilniejszym działaniu. Te rozpuszczalne w tłuszczach związki chronią błonę komórkową przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Wspierają one układ odpornościowy i zabezpieczają DNA obecne w całym organizmie, a w szczególności DNA znajdujące się w plemnikach.
Witamina E bierze udział w reakcjach enzymatycznych, funkcjach neurologicznych i w ekspresji genów oraz ma pozytywny wpływ na płodność męską i żeńską.

Badanie kliniczne: Zwiększenie ruchliwości plemników za pomocą witaminy E
W badaniu, którego przedmiotem była asthenozoospermia (niska ruchliwość plemników), badacze chcieli ustalić czy witamina E może zwiększyć ruchliwość plemników1. W badaniu tym wzięło udział 87 mężczyzn. Placebo otrzymało 32 z nich, zaś pozostałym 57 podano 100 mg witaminy E. Badanie trwało sześć miesięcy.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- U pacjentów otrzymujących witaminę E nastąpił spadek peroksydacji lipidowej nasienia, czyli uszkodzeń plemników spowodowanych działaniem wolnych rodników. Peroksydacja lipidów uważana jest za bezpośrednią przyczynę pogarszania się ruchliwości plemników i czynności oddechowej2. Plemniki mężczyzn z tej grupy charakteryzowały się również lepszą ruchliwością.
- Małżonki 11 pacjentów (21%) otrzymujących witaminę E w postaci suplementu, zaszły w ciążę w czasie badania. Dziewięć ciąż zakończyło się porodem o czasie, pozostałe dwie, niestety poronieniem. Małżonki pacjentów przyjmujących placebo nie zaszły w ciążę w czasie badania.
Badanie to wskazuje na to, że przyjmowanie witaminy E może poprawić jakość i ruchliwość plemników. Ten przeciwutleniacz chroni integralność strukturalną plemników, redukując stres oksydacyjny. Mężczyźni cierpiący z powodu asthenozoospermii, mogą poprawić jakość swojego nasienia przyjmując witaminę E w postaci suplementu diety.
Badanie kliniczne: Wpływ witaminy E na płodność kobiety
Przyjmowanie witaminy E jako suplementu diety poprawia również płodność żeńską. Tematem jednego z badań opublikowanych w 2012 roku był wpływ witaminy E na kobiety przechodzące procedurę kontrolowanej stymulacji jajników i zapłodnienia wewnątrzmacicznego3. W badaniu wzięły udział 103 kobiety.
Wszystkie uczestniczki badania otrzymały cytrynian klomifenu, lek który wywołuje owulację poprzez pobudzenie wydzielania hormonów. Dodatkowo 53 kobiety z grupy badawczej otrzymywały 400 IU witaminy E dziennie. Pozostałe kobiety nie otrzymywały żadnych dodatkowych suplementów.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- Grubość endometrium u kobiet z obu grup bardzo się różniła.
- Endometrium kobiet, które otrzymywały witaminę E było zdrowsze od endometrium kobiet nie otrzymujących tej witaminy.
. Badacze doszli do wniosku, że witamina E może pomóc kobietom cierpiącym z powodu niewyjaśnionej bezpłodności poprawić jakość endometrium. Uważa się, że przyczyną takiego stanu rzeczy są przeciwutleniające i przeciwkrzepliwe właściwości witaminy E. Pogorszenie się owulacji może zostać zahamowane poprzez zwiększenie spożycia witaminy E.
Wzrost ilości witaminy E w organizmie może również zwiększyć szansę powodzenia sztucznych metod zapłodnienia. Witamina A jest niezbędna do produkcji śluzu szyjkowego i utrzymania łożyska w dobrym stanie. Dzięki temu rozwój płodowy obarczony jest mniejszym ryzykiem, co z kolei prowadzi do obniżenia ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, oraz mniejszego ryzyka poronień.
Żywność bogata w witaminę E
Do produktów bogatych w witaminę należą zielone warzywa liściaste, awokado, szparagi, brokuł, dynia, migdały, orzechy ziemne, nasiona słonecznika, oliwa z oliwek i owoce morza.
Podsumowanie
Witamina ma silne właściwości przeciwutleniające. Ponieważ proces rozmnażania jest podatny na stres oksydacyjny, witamina E chroni płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Wykorzystanie witaminy E do poprawy męskiej płodności

Witamina E to substancja odżywcza o silnym działaniu wspomagającym męską i żeńską płodność. Równocześnie jest ona jednak tylko jednym z ponad tuzina mikroelementów oddziaływujących na płodność. Badania kliniczne wielokrotnie wykazały, że
Dlatego właśnie w przejrzystym zestawieniu porównaliśmy 18 męskich suplementów diety.
Substancje odżywcze poprawiające jakość plemników
Bibliografia
- “Suleiman, S. et.al. (1996). Lipid peroxidation and human sperm motility: protective role of vitamin E. Journal of Andrology, Volume 17, Issue 5, (pp. 530-7).” ↩
- „http://www.jstor.org/discover/10.2307/76145?” ↩
- “Cicek, N. et.al. (2012). Vitamin E effect on controlled ovarian stimulation of unexplained infertile women. Journal of Assisted Reproduction and Genetics. Volume 29, Issue 4, (pp. 325-8).” ↩
- „http://humupd.oxfordjournals.org/content/14/3/243.full” ↩
- „Imhof, Martin et al., “Improvement of sperm quality after micronutritient supplementation” ↩