Badania wskazują na to, że witamina D ma istotne znaczenia dla prawidłowej wagi dziecka oraz odgrywa istotną rolę w ochronie DNA zawartego w plemnikach.
Witamina D to wspólna nazwa grupy związków pomagających organizmowi przyswoić podstawowe składniki odżywcze. Bez witaminy D organizm nie jest w stanie w należyty sposób wykorzystać magnezu, wapnia, żelaza, fosforanu i cynku.
Szczególnie ważne dla zdrowia są witamina D3 (cholekalcyferol) i witamina D2 (ergokalcyferol). Oprócz diety, źródłem witaminy D jest również nasza skóra, która produkuje witaminę D z cholesterolu przy udziale promieni słonecznych. Jest ona niezbędna do zachowania ogólnego zdrowia i płodności.

Badanie kliniczne: Wpływ witaminy D na płodność szczurów
Przeprowadzono serię badań na temat wpływu witaminy D na żeńską płodność u ssaków. W jednym z nich przeanalizowano wpływ niedoboru witaminy D na zdolności rozrodcze i płodność szczurzych samic oraz rozwój płodowy i noworodkowy szczurów. W diecie pierwszej grupy szczurów występował niedobór witaminy D, w diecie drugiej grupy znajdowała się jej wystarczająca ilość.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- W porównaniu z grupą kontrolną, płodność szczurów otrzymujących za mało witaminy D spadła o 75%. Liczebność miotu zmniejszyła się o 30%. Występowały nieprawidłowości rozwojowe u noworodków.
Chociaż szczury z niedoborem witaminy B były w stanie się rozmnażać, to jakość ich miotu spadła. Pozostałe badania dostarczyły podobnych rezultatów. Szczury miały trudności z wyprodukowaniem zdrowych, dojrzałych jajeczek, rozwój zarodka w macicy był również nieprawidłowy1.
Badanie kliniczne: Witamina D wspomaga osiągnięcie zdrowej wagi porodowej
Receptory witaminy D znajdują się w macicy, łożysku i jajnikach. Kalcytriol, będący aktywną formą tej witaminy, jest niezbędny do wytwarzania estrogenu i odrywa ważną rolę w procesie zagnieżdżania się zarodka. Związek ten chroni również macicę i łożysko w czasie ciąży. Wzmacnia on układ odpornościowy, wspomagając w ten sposób zdrowy przebieg ciąży.
W badaniu przeprowadzonym przez Gernanda i jego współpracowników badacze zajęli się zależnością pomiędzy poziomem witaminy D u matki, a wagą łożyska i noworodka2. W badaniu tym wzięło udział 2146 kobiet w ciąży.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- U kobiet, które w pierwszym trymestrze miały niski poziom witaminy, ryzyko urodzenia dziecka o niskiej wadze zwiększyło się dwukrotnie.
- Kobiety, u których zawartość witaminy D była prawidłowa, rodziły dzieci o większej wadze.
Badanie to potwierdziło znaczenia witaminy D dla prawidłowego rozwoju płodu. Niski poziom witaminy powoduje wolniejszy rozwój dzieci, co z kolei prowadzi do mniejszej wagi w momencie porodu. Z niskim poziomem witaminy D wiążą się również powikłania ciążowe takie jak nadciśnienie, cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy3.
Wpływ witaminy D na płodność męską
. Istnieje coraz więcej dowodów wskazujących na to, że witamina D ma duże znaczenie dla męskiej płodności. W żeńskich i męskich komórkach rozrodczych znajdują się enzymy wyspecjalizowane w metabolizowaniu witaminy D4.
Badanie przeprowadzone przez Corbetta i jego współpracowników dowiodło, że w plemnikach znajdują się receptory witaminy D5. Koncentrują się one we wstawce i główce plemnika. Naukowcy uważają, że witamina D może odgrywać decydującą rolę w stabilizowaniu struktury chromosomowej i regulowaniu podziału DNA6.
Żywność bogata w witaminę D
Produkty żywnościowe takie jak wzbogacane płatki zbożowe, produkty sojowe, owoce morza, ryby, jaja, produkty mleczne i ryby są dobrym źródłem witaminy D. Przebywanie na zewnątrz w słońcu również zwiększa poziom witaminy D w organizmie.
Podsumowanie
Dowiedziono, że witamina D odgrywa ważną rolę w rozwoju nienarodzonych dzieci. Istnieją również dowody wskazujące na to, że witamina D ma istotny wpływ na zdrowie matek w czasie ciąży. Inne badania wskazują zaś, że plemniki mogą potrzebować witaminy D do ochrony przed stresem oksydacyjnym.
Wykorzystanie witaminy D do poprawy męskiej płodności

Witamina D to mikroelement o silnym działaniu poprawiającym męską oraz żeńską płodność. Jest ona jednak równocześnie tylko jednym z wielu mikroelementów mających wpływ na płodność. Badania kliniczne wielokrotnie wykazały, że
Dlatego właśnie w przejrzystym zestawieniu porównaliśmy 18 męskich suplementów diety.
Substancje odżywcze poprawiające budowę plemników
Bibliografia
- “Yoshizawa T, et.al. (1997). Mice lacking the vitamin D receptor exhibit impaired bone formation, uterine hypoplasia and growth retardation after weaning. Nature Genetics, Volume 16, (pp. 391–6).” ↩
- “Gernand, A. et.al. (2013). Maternal Serum 25-Hydroxyvitamin D and Measures of Newborn and Placental Weight in a U.S. Multicenter Cohort Study. The Hournal of Clinical Endocrinology and Metabolism, Volume 98, Issue 1.” ↩
- “Bodnar L. et.al. (2007). Maternal vitamin D deficiency increases the risk of preeclampsia. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, Volume, 92, Issue 9, (pp. 3517-22).” ↩
- “Lerchbaum, E. and Obermayer-Pietsch, B. (2012). Vitamin D and fertility: a systematic review. European Journal of Endocrinology, Volume 166, Issue 5, (pp. 765-78).” ↩
- “Corbett, S. et.al. (2006). Vitamin D receptor found in human sperm, Urology, Volume 68, Issue 6, (pp. 1345-9).” ↩
- “Aquila, S. et.al. (2008). “Human sperm anatomy: ultrastructural localization of 1alpha,25-dihydroxyvitamin D receptor and its possible role in the human male gamete. Journal of Anatomy, Volume 213, Issue 5, (pp. 555-84).” ↩
- „http://humupd.oxfordjournals.org/content/14/3/243.full” ↩
- „Imhof, Martin et al., “Improvement of sperm quality after micronutritient supplementation” ↩