Badania wykazały, że witamina A wspomaga rozwój plemników
Mianem witaminy A określa się grupę nienasyconych związków organicznych mających korzystny wpływ na organizm. Do grupy tej zaliczają się: retinol, kwas retinowy, retinal, i różnego rodzaju prowitaminy A czyli karotenoidy, takie jak beta-karoten.
Witamina A jest niezbędna dla zachowania dobrego wzroku, odporności organizmu, wzrostu i rozwoju fizycznego. W przypadku mężczyzn związki te są również potrzebne do prawidłowego przebiegu procesu spermatogenezy.

Badanie kliniczne: Znaczenie witaminy A w produkcji plemników
Witamina A odgrywa znaczącą rolę w przekazywaniu informacji za pomocą receptorów jądrowych, aktywujących poszczególne geny w organizmie. W 2011 roku Zhou i jego współpracownicy opublikowali wyniki badań nad zależnością występującą pomiędzy witaminą A i receptorami jądrowymi 2 i 41. Receptory te wchodzą w skład grupy tak zwanych receptorów sierocych.
Nazywa się je receptorami sierocymi ponieważ ich funkcje, oraz substancje je wiążące nie zostały jeszcze dokładnie poznane.
Uważa się, że receptory jądrowe 2 i 4 biorą udział w procesie spermatogenezy. Odgrywają one również znaczącą rolę w rozwoju centralnego układu nerwowego, lipoproteiny i regulacji lipidów oraz w kierowaniu produkcją hemoglobiny.
Za pomocą serii testów molekularnych Zhou i jego współpracownicy potwierdzili znaczenie witaminy A w procesie kontroli receptorów jądrowych 2 i 4.
Rezultaty
The study showed:
- Receptor jądrowy TR4 to receptor sterowany za pomocą ligandów, zależny od witaminy A (retinolu).
- Witamina A odgrywa istotną rolę w ludzkiej fizjologii
Badanie to pokazuje, że witamina A ma duże znaczenie w procesie produkcji plemników. Bez niej, jądra nie są w stanie odebrać sygnału który zainicjował i utrzymałby proces spermatogenezy. Jednak aby potwierdzić powyższe wyniki, dalsze badanie tego zagadnienia jest konieczne. i.
Źródła witaminy A
Witamina A występuje w wielu produktach. Jej bogatym źródłem są: tran, wątróbka, słodkie ziemniaki, marchew, brokuły, masło, jarmuż, szpinak, jaja, sery, papaja, mango, morele, pomidory, mleko i dynia.
Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym bezpośrednim źródłem witaminy A są produkty pochodzenia zwierzęcego. Natomiast produkty pochodzenia roślinnego dostarczają elementów budulcowych (karotenoidów), które organizm w łatwy sposób zamienia w witaminę A.
Podsumowanie
Chociaż dalsze badania są niezbędne, to już początkowe dane wykazują, że witamina A może być nieodzowna w procesie produkcji plemników. Spożywanie jej w odpowiednich ilościach może poprawić męską płodność.
Witamina A jako środek wzmacniający DNA plemników

Witamina A to substancja odżywcza o silnym działaniu poprawiającym męską płodność. Jest ona jednak równocześnie tylko jednym z tak zwanych nutroceutyków oddziaływających na płodność. Choć witamina A pozytywnie wpływa na produkcję plemników, to nie chroni ona plemników przed stresem oksydacyjnym, nie jest ich składnikiem budulcowym i nie dostarcza im energii potrzebnej do poruszania się.
Badania kliniczne wielokrotnie wykazały, że
Dlatego w przejrzystym zestawieniu porównaliśmy 18 suplementów diety wspomagających męską płodność
Więcej składników odżywczych wspomagających męską płodność
Bibliografia
- “Zhou, X. et.al. (2011). The orphan nuclear receptor TR4 is a vitamin A activated nuclear receptor. Journal of Biological Chemistry, Volume 286, Issue 4, (pp. 2877-85).” ↩
- „http://humupd.oxfordjournals.org/content/14/3/243.full” ↩
- „Imhof, Martin et al., “Improvement of sperm quality after micronutritient supplementation” ↩