Jak się powszechnie uważa, osiągnięcie wieku 40 lat ma istotne znaczenie dla planowania rodziny. Po czterdziestce, ciąża staje się jakoby niemożliwa.
Stwierdzenie to nie jest do końca prawdziwe. Biorąc po uwagę szybko rozwijające się metody sztucznego zapłodnienia, istnieje ciągle realna szansa zajścia w ciążę po 40. Jednak prawdopodobieństwo bezpłodności może zacząć wzrastać nawet u kobiet mających dopiero 20 lat.
Ciąża. Prawdopodobieństwo zależne od wieku.
Po trzech cyklach menstruacyjnych w czasie których, kobieta nie stosowała żadnych zabezpieczeń, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę dla kobiet poniżej 25 roku życia wynosi tuż poniżej 86%. Kiedy kobieta osiągnie 25 lat, prawdopodobieństwo to znacznie spada. Po 35 roku życia tylko 50% kobiet zachodzi w ciążę po trzech cyklach bez stosowania antykoncepcji.
Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że warunki biologiczne organizmu nie są już tak dobre jak w wieku 20 lat. Poniższy wykres pokazuje jak prawdopodobieństwo ciąży spada wraz z wiekiem kobiety

Prawdopodobieństwo bezpłodności a wiek kobiety
Natomiast prawdopodobieństwo wystąpienia bezpłodności wzrasta wraz z wiekiem. Na poniższym wykresie prawdopodobieństwo to zostało przedstawione w postaci procentowej:

Dla kobiet powyżej 30 roku życia planowanie ciąży i zwiększenie szansy na zajście w ciąże jest bardzo ważne
Kobieta może zmienić swój styl życia, powstrzymać się od alkoholu i palenia oraz zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość następujących substancji odżywczych niezbędnych w ciąży: kwasu foliowego1, omega-32 (kwasów dokozaheksaenowego (DHA) i eikozapentaenowego (EPA) zawartych w rybim oleju), żelaza3 i witamin z grupy B4. Substancje te są szczególnie ważne w czasie kilku pierwszych tygodni i miesięcy ciąży ponieważ są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu.
Około 85% kobiet w Europie cierpi na niedobór kwasu foliowego spowodowany niewystarczającą ilością tego składnika w diecie. Ma to wpływ na wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia „spina bifida” (co dosłownie znaczy rozszczep kręgosłupa) o 400%.
Lekarza zalecają przyjmowanie suplementów diety już w momencie planowania ciąży. Jeżeli kobieta jest w szóstym tygodniu ciąży, istnieje prawdopodobieństwo, że brak kwasu foliowego spowodował już nieodwracalne uszkodzenie kręgosłupa płodu.

Szansę na zajście w ciążę można zwiększyć za pomocą następujących kroków:
- Dowiedz się, kiedy występuje twoja faza płodna. W tym czasie ( w przybliżeniu trzy dni przed i jeden dzień po) odbądź stosunek seksualny.
- Zaleca się, aby tuż przed fazą płodną mężczyzna zachował abstynencję seksualną.
- Produkcję nasienia można ulepszyć za pomocą mikroelementów wspomagających męską płodność składających się z witamin, aminokwasów i przeciwutleniaczy. Więcej informacji o tym, jak ulepszyć produkcję nasienia można znaleźć tutaj.
Bibliografia
- „Olsen SF, Knudsen VK. Folic acid for the prevention of neural tube defects: the Danish experience. Food Nutr Bull. 2008; 29(2): 205-9” ↩
- „Jones ML, Mark PJ, Waddell BJ. Maternal dietary omega-3 fatty acids and placental function. Reproduction. 2014; 147(5): 143-52” ↩
- „Pena-Rosas JP, De-Regil LM, Dowswell T, Viteri FE. Daily oral iron supplementation during pregnancy. Cochrane Database Syst Rev. 2012” ↩
- „Ronnenberg AG, Goldman MB, Chen D, Aitken IW, Willett WC, Selhub J, Xu X. Preconception homocysteine and B vitamin status and birth outcomes in Chinese women. Am J Clin Nutr. 2002; 76(6): 1385-91” ↩