Metody, koszty i szanse powodzenia

Podjęcie decyzji o zastosowania sztucznego zapłodnienia oznacza dla partnerów początek nowego etapu planowania rodziny. Proces sztucznego zapłodnienia może być trudny dla obu partnerów pod względem finansowym, fizycznym i psychicznym. Trzeba jednak pamiętać, że upragniony cel jest blisko.

Kobiety mogą mieć trudności z powodu hormonów, które będą musiały przyjmować. Mogą one powodować gwałtowne zmiany nastroju, bóle brzucha i nudności. Okres ten może być również bardzo ciężki dla mężczyzn, ponieważ często czują sie oni całkowicie bezradni.

Również koszty mogą stać się dużym obciążeniem dla budżetu domowego, ponieważ to sami zainteresowani najczęściej ponoszą dużą cześć wydatków związanych z leczeniem bezpłodności.

Porównanie wieloskładnikowych suplementów wspomagających męską płodność

Suplementy wspomagające męską płodność różnią się znacząco pod względem jakości i ceny.
Przejdź tutaj, aby dowiedzieć się, które produkty są warte Twojego czasu i pieniędzy.

Sztuczne zapłodnienie jest przeważnie ostatnią (ale skuteczną) deską ratunku

Dlatego właśnie pary wybierają sztuczne zapłodnienie na ogół dopiero po wypróbowaniu wszystkich naturalnych metod.

Mężczyźni powinni postarać się, aby jakość ich nasienia była najlepsza jak to tylko możliwe. To oznacza, że muszą wdrożyć odpowiednie zmiany trybu życia i w odpowiedni sposób poprawić swoja dietę1,2.

Istnieje duża liczba mikroelementów stymulujących produkcję zdrowych plemników u mężczyzn, których nasienie, według wcześniejszych badań, było poniżej normy (zobacz porównanie po lewej stronie).

Kobietom zaleca się przyjmowanie dużych dawek multiwitamin redukujących stres oksydacyjny. Powinny one również zażywać witaminy, kwas foliowy 3 i niezbędne kwasy tłuszczowe, ponieważ mikroelementy te wspierają prawidłowy rozwój embrionu.4,5.

Ryzyko

Istnieje duża liczba potencjalnych zagrożeń związanych ze sztucznym zapłodnieniem. Można je skutecznie kontrolować, pod warunkiem, że dana para przed zabiegiem zostanie dostatecznie o nich poinformowana. Prosimy o przeczytanie specjalnego artykułu na ten temat po naciśnięciu poniższej ikonki.

Koszty i szanse powodzenia poszczególnych metod sztucznego zapłodnienia

Inseminacja domaciczna

Inseminacja domaciczna jest najbardziej rozpowszechnioną metodą sztucznego zapłodnienia. Polega ona na tym, że specjalnie dobrane w laboratorium plemniki wstrzykiwane są bezpośrednio do macicy. W sytuacji kiedy dostępna jest niewielka ilość plemników, stosuje się podobną metodę zwaną inseminacją dojajowodową. Wtedy plemniki wstrzykuje się bezpośrednio do jajowodu.

Spermę uzyskuje się przeważnie w drodze masturbacji. Sama inseminacja jest bezbolesna i nie wiąże się z żadnym poważniejszym ryzykiem.

Koszty i szanse powodzenia

W sytuacji gdy kobieta używa nasienia partnera, średni koszt sztucznego zapłodnienia w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych powinien wynieść około 500 $ / 400 € / 350 £ za każdy cykl. Suma ta może jednak wzrosnąć do 2500 $ / 2000 € / 1750 £ po dodaniu kosztów badania USG i leków.

W zależności od instytucji wykonującej zabiegi, wydatki te powinny być znacznie niższe w Europie Wschodniej i na Dalekim Wschodzie.

Odsetek udanych zabiegów zależy od płodności i wieku pary. Większość par wykonujących inseminację domaciczną ma z każdym zabiegiem pomiędzy 5 a 20% szans na zajście w ciążę. Jeżeli w połączeniu z inseminacją dana para stosuje również leki wspomagające płodność, szansa ta może wzrosnąć do około 20%. Nie prowadzi się statystyk żywych urodzeń będących wynikiem sztucznej inseminacji.

Przeczytaj artykuł na temat inseminacji domacicznej i szyjkowej

 

Czytaj dalej!

Zapłodnienie in-vitro

Zapłodnienie in vitro polega na tym, że pobiera się dojrzałe komórki jajowe kobiety, a następnie w warunkach laboratoryjnych łączy się je z plemnikami partnera. Jeżeli nastąpi zapłodnienie, umieszcza się maksymalnie cztery embriony (w zależności od kraju) poprzez pochwę w macicy. Gdy zapłodnione zostały więcej niż cztery jajeczka, resztę można zamrozić i wykorzystać później.

Koszt i szanse powodzenia

HFEA, brytyjska organizacja rządowa nadzorująca i regulująca przeprowadzanie zabiegów sztucznego zapłodnienia, przedstawia szanse powodzenia zabiegów in vitro i ICSI w następujący sposób:

Zdolność kobiety do zajścia w ciążę maleje z wiekiem. Jeżeli do zapłodnienia wykorzystuje się własne komórki jajowe kobiety, szanse powodzenia są tym wyższe, im dana kobieta jest młodsza.

W Wielkiej Brytanii w roku 2010 (najświeższe dane są dostępne za ten właśnie rok) odsetek rozpoczętych zabiegów wykonanych z wykorzystaniem niezamrożonych embrionów powstałych z niezamrożonych jajeczek i zakończonych żywym porodem wynosił:

 • 32.2% w przypadku kobiet poniżej 35 lat
 • 27.7% w przypadku kobiet w wieku 35–37 lat
 • 20.8% w przypadku kobiet w wieku 38–39 lat
 • 13.6% w przypadku kobiet w wieku 40–42 lat
 • 5.0% w przypadku kobiet w przedziale wiekowym 43–44
 • 1.9% w przypadku kobiet powyżej 45 lat

Dla większości kobiet odsetek zabiegów zakończonych sukcesem wynosi od 20 do 35%. Z tego powodu liczba prób zwykle ogranicza się do trzech.

Koszty różnią się znacznie w zależności od kraju, poczynając od około 10000 $ / 8000 € /7000 £ za zabieg w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, przez około 4500 $/4000€ / 3500£ za zabieg w takich krajach Europy Zachodniej jak Francja czy Hiszpania, po 2000 $ / 1600 € / 1400 £ bądź mniej w takich krajach jak Indie, Turcja czy Litwa.

Przeczytaj artykuł na temat zabiegu in vitro.

 

Czytaj dalej!

Ryzyko związane z zabiegiem in vitro

Po przeniesieniu zarodków niektóre z kobiet muszą przyjmować produkowany przez ciałko żółte progesteron, którego potrzebuje ich własne ciało. W takich przypadkach ryzyko ciąży pozamacicznej lub poronienia jest troszeczkę wyższe niż przy zapłodnieniu naturalnym.

Budząca kontrowersję wśród specjalistów kwestia podwyższonej ilości wad wrodzonych w ciążach pochodzących z in vitro 6 nie została rozstrzygnięta ponad wszelką wątpliwość.

Mikroiniekcja plemnika do komórki jajowej

Mikroiniekcja plemnika do komórki jajowej zwana od angielskiego skrótu ICSI to procedura pod względem przebiegu i ewentualnego ryzyka bardzo podobna do zabiegu in vitro. W przypadku in vitro plemniki i komórki jajowe łączy się poza ciałem kobiety ( = „in vitro”) w probówce, dzięki czemu plemnik wnika w jajeczko w sposób naturalny.

W przypadku zabiegu ICSI lekarz wstrzykuje pojedynczy plemnik bezpośrednio do komórki jajowej. Metoda ta jest więc szczególnie użyteczna w sytuacji, gdy jakość nasienia jest bardzo słaba, ponieważ zawiera ono bardzo mało plemników bądź też nie zawiera ich wcale.

Koszty i prawdopodobieństwo sukcesu

Szanse powodzenia ICSI są w zasadzie te same jak w przypadku zabiegu in vitro, dlatego nie przedstawiliśmy ich osobno. Jeżeli chodzi o prawdopodobieństwo powodzenia, spójrz na tabelkę odnoszącą się do zabiegu in vitro.

Koszt zabiegu ICSI w Stanach Zjednoczonych wynosi średnio 1500 $ / 1200 € / 1200 £. Ceny mogą się różnić w zależności od poziomu płodności pacjentów i lokalizacji.

Powyższe ceny to szacunki biorące pod uwagę około 10-12 dniowa symulację lekową przed zabiegami in vitro, ICSi i IMSI. Koszt leków jest trudny do oszacowanie ze względu na to, że odpowiedź pacjentów na symulację różni się w znacznym stopniu. Dlatego czasem dawka może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu w trakcie leczenia.

Ceny zabiegów i leków z całym prawdopodobieństwem będą wyraźnie niższe w krajach Europy Wschodniej i poza Europą.

Ryzyko związane z ICSI

Plemniki do zabiegu ICSI uzyskuje się często poprzez pobranie tkanki z jądra bądź najądrza. Aby to zrobić, potrzebny jest krótkotrwały środek znieczulający. Jak w przypadku wszystkich operacji, zabieg ten niesie ze sobą pewne ryzyko.

Przeczytaj artykuł na temat zabiegu ICSI

Czytaj dalej!

Dawstwo komórek jajowych (Allogeniczny przeszczep komórek jajowych)

Polega ono na tym, że komórka jajowa uzyskana od dawcy zostaje zapłodniona w probówce z wykorzystaniem spermy mężczyzny. Zabieg ten nie jest dozwolony w kilku krajach Unii Europejskiej np. w Niemczech.

W tym rodzaju sztucznego zapłodnienia zapłodniona komórka jajowa dawcy zostaje przeniesiona do macicy kobiety próbującej zajść w ciążę. Dawca często zrzeka się wszelkich praw do dziecka.

Koszty ogólne

Jak zostało to już przedstawione wcześniej, koszty różnią się znacznie i w większości wypadków ubezpieczenie zdrowotne ich nie pokrywa. Ogólnie rzecz biorąc należy przygotować nie mniej niż 12 000 $ /10 000 € / 8000 £, aby można było oczekiwać profesjonalnego poziomu zabiegów i realistycznych szans powodzenia.

Jednak koszt nie powinien być najważniejszym zmartwieniem. O wiele ważniejsze jest zdrowie oraz wybór kliniki, która ma wykonać dany zabieg.

W czasie poszukiwań trzeba pamiętać następujących zależnościach:

 • W rejonach gdzie takich klinik jest mniej, ceny, z powodu mniejszej konkurencji, są zazwyczaj wyższe.
 • Wysoki koszt życia nie oznacza wysokich kosztów zabiegów
 • Ceny inseminacji domacicznej mogą różnić się nawet dziesięciokrotnie. Niektóre ceny obejmują leki, badania krwi i badania USG, inne nie, stąd ich ogromne zróżnicowanie.

Pytania, które powinno się zadać

Pary rozważające sztuczne zapłodnienie powinny wybrać klinikę bardzo uważnie, porównując wiele różnych czynników. Jeżeli cena stanowi bardzo ważny element całej decyzji, należy poprosić klinikę o przedstawienie szczegółowej listy wszystkich procedur i odpowiadających im kosztów, a następnie zapytać o to:

 • Czy leki, badania, testy laboratoryjne i konsultacje są wliczone w cenę całej procedury?
 • Czy klinika zapewnia poradę finansową i pomoc psychologiczną? Jeżeli tak, to czy istnieją jakieś dodatkowe opłaty za te usługi?
 • Ponieważ większość pacjentów nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego pokrywającego leczenie bezpłodności, z finansowego punku widzenia, zdobycie szczegółowych informacji na temat kosztów przed zdecydowaniem się na zabieg ma duże znaczenie.

Spis klinik zajmujących się bezpłodnością

Naszej baza danych obejmuje znaczną ilość wysoce rekomendowanych klinik i specjalistów posiadających ogromne doświadczenie w dziedzinie bezpłodności.

Możesz przeszukać ją już teraz i skontaktować się ze specjalistami zadając im powyższe pytania:

Bibliografia

 1. „Morales ME, Rico G, Bravo C, Tapia R, Alvarez C, Mendez JD. Progressive motility increase caused by L-arginine and polyamines in sperm from patients with idiopathic and diabetic asthenozoospermia. Ginecol Obstet Mex. 2003; 71: 297-303
 2. „Scibona M, Meschini P, Capparelli S, Pecori C, Rossi P, Menchini Fabris GF. L-arginine and male infertility. Minerva Urol Nefrol. 1994; 46(4): 251-3”
 3. „Laanpere M, Altmae S, Stavreus-Evers A, Nilsson TK, Yngve A, Salumets A. Folate-mediated one-carbon metabolism and its effect on female fertility and pregnancy viability. Nutr Rev. 2010; 68(2): 99-113”
 4. „Coletta JM, Bell SJ, Roman AS. Omega-3 fatty acids and pregnancy. Rev Obstet Gynecol. 2010; 3(4): 163-171”
 5. „Greenberg JA, Bell SJ, Ausdal WV. Omega-3 fatty acid supplementation during pregnancy. Rev Obstet Gynecol. 2008; 1(4): 162-169”
 6. „Chian RC, Xu CL, Huang JYJ, Ata B. Obstetric outcomes and congenital abnormalities in infants conceived with oocytes matured in vitro. Facts Views Vis Obgyn. 2014; 6(1): 15-18”
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.