Proces powstawania spermy jest szczególnie wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Do takich można zaliczyć: urazy (ciepło, siła fizyczna), energię, poziom stresu, zaopatrzenie rozwijających się plemników w składniki odżywcze oraz wywoływany przez wolne rodniki stres oksydacyjny.

Badania pokazały, że stres oksydacyjny jest najprawdopodobniej najważniejszą przyczyną męskiej bezpłodności i uszkodzeń DNA. Na szczęście stres oksydacyjny można w dość łatwy sposób kontrolować.

Setki prac naukowych jednoznacznie wykazało, że jakość nasienia produkowanego przez mężczyzn o obniżonej płodności można poprawić nawet czterokrotnie, spożywając preparaty wspomagające płodność. Czyli konkretne mikroelementy takie jak przeciwutleniacze, określone aminokwasy, pierwiastki śladowe i witaminy.

Kiedy powinno się rozważyć przyjmowanie mikroelementów?

W przeszłości specjaliści zajmujący się bezpłodnością zalecali zarówno kobietom, jak i mężczyznom wielomiesięczne przyjmowanie mikroelementów w postaci suplementów diety jako standardowego przygotowania do zabiegu in vitro oraz innych metod leczenia bezpłodności. Obecnie, z powodu udowodnionej efektywności i niskiej ceny suplementów diety, coraz częściej zaleca się je wszystkim mężczyznom starającym się o dziecko, a w szczególności tym, którzy mają 35 lat bądź więcej (na tej stronie znajdziecie więcej wyników badań).

Konsumpcji suplementów diety zawierających mikroelementy nie towarzyszą żadne efekty uboczne. Trzeba pamiętać o tym, że plemniki potrzebują około 90 dni, aby w pełni dojrzały. Dlatego też nie istnieją żadne medyczne powody, które wskazywałby na to, że spożywania mikroelementów nie można zacząć jak najwcześniej to możliwe. Uchroni to rozwijające się plemniki i zawarte w nich DNA przed nadmiernym stresem oksydacyjnym.

Które z mikroelementów należy spożywać?

Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Z tego powodu większość specjalistów zajmujących się płodnością zaleca przyjmowanie kombinacji kilku składników odżywczych, dzięki czemu mężczyzna będzie w stanie wyprodukować dużą liczbę plemników o jak najwyższej jakości.

Do najważniejszych mikroelementów można zaliczyć: kwasy tłuszczowe L-karnityna, L-arginina czy glutation, witaminy C, E, D, kwas foliowy oraz pierwiastki śladowe cynk i selen. Również wyciąg z kory sosnowej, z jego wysoko przeciwutleniającymi właściwościami, chroni jakość nasienia.

Korzyści z przyjmowania suplementów

  • Przy cenie wynoszącej mniej niż 220 zł miesięcznie ich koszt jest dość niski, szczególnie w porównaniu z wysokimi i nieprzewidywalnymi kosztami metod sztucznego zapłodnienia takich jak zabieg in vitro.
  • Suplementy skutecznie poprawiają jakość głównych parametrów nasienia: koncentrację plemników, ich ruchliwość, morfologię, objętość nasienia oraz chronią DNA przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez wolne rodniki.
  • W ich skład wchodzą bezpieczne mikroskładniki o naukowo udowodnionej skuteczności. Nie wywołują one żadnych efektów ubocznych. Suplementy to terapia naturalna, a nie chemiczna czy farmaceutyczna.
  • Mają one również inne dobroczynne działanie, na przykład wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Porównanie wieloskładnikowych suplementów wspomagających męską płodność

Suplementy wspomagające męską płodność różnią się znacząco pod względem jakości i ceny.
Przejdź tutaj, aby dowiedzieć się, które produkty są warte Twojego czasu i pieniędzy.

WPŁYW POJEDYNCZYCH MIKROELEMENTÓW NA MĘSKĄ PŁODNOŚĆ