Czy męska antykoncepcja wzbogaci się o „wyłącznik plemników” Bimek SLV?
Męska antykoncepcja jest relatywnie słabo rozwinięta. Często odpowiedzialnością za zapobieganie ciąży, jest obarczona wyłącznie kobieta. Mężczyźni mają przy tym bardzo niewielką ilość środków kontroli płodności do dyspozycji. W praktyce zostają zmuszeni do wyboru pomiędzy prezerwatywami, a wazektomią.
W 2015 ogłoszono, że męska pigułka antykoncepcyjna jest w trakcie przygotowań. Badacze pracują także nad zastrzykami antykoncepcyjnymi.
Niestety, zanim środki te wejdą do powszechnego użytku, mogą minąć lata. Obecnie, testowane jest urządzenie, które może stać alternatywą dla wyżej wymienionych metod.
Włączanie i wyłączanie przepływu plemników
Zostało ono zaprojektowane przez Klemensa Bimeka, ponad dwadzieścia lat temu. Niemiecki cieśla, opracował mechanizm który umożliwia wywołanie okresowej bezpłodności, za pomocą prostego przełącznika.
„Bimek SLV” został opatentowany w 2000 roku. Pan Bimek przetestował urządzenie na sobie, instalując je w 2009 roku. Okazało się skuteczne. Od tego czasu, projekt jest nieustannie ulepszany i modyfikowany we współpracy z inwestorami. Obecnie, firma uzyskała zgodę na przeprowadzenie badań klinicznych. Dlatego poszukuje 25 mężczyzn którzy zgłoszą się do udziału w testach Blimek SLV
Jak działa Bimek SLV?
Bimek SLV jest niewielkim urządzeniem (ok. 2,5cm) które waży mniej niż trzy gramy. Głównym elementem budowy są dwa zawory, a całość została zaprojektowana w taki sposób, by można ją chirurgicznie zamontować na nasieniowodach.
Po operacji, pacjent może kontrolować ustawienie zaworów przez przełączanie przycisku znajdującego się pod skórą moszny. Kiedy zabezpieczenie jest włączone, pozwala ono na przekierowywanie plemników do tkanek moszny i tym samym, powodowanie bezpłodności.
Jednakże, w przeciwieństwie do wazektomii, ten proces można odwrócić ponownym naciśnięciem przełącznika.
Poniższa animacja, przygotowana przez jednego z inwestorów, pokazuje w jaki sposób działa Bimek SLV:
Czy Bimek SLV jest skuteczny?
Bimek SLV jest nową technologią, dlatego niektórzy lekarze mają obawy co do jego skuteczności i ewentualnych efektów ubocznych. Wśród których wymieniają, możliwość wywołania zabliźnienia nasieniowodu po operacji, co powstrzymałoby plemniki przed przedostaniem się przez nasieniowód nawet po otwarciu zaworów.
Istnieje także możliwość powstania blokad w środku urządzenia, jeśli pozostawi się je zamkniętym na zbyt długo. Nie ma pewności jak ciało pacjenta będzie reagowało na materiały użyte do produkcji Bimek SLV. Urządzenie nie oferuje ochrony przez chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jednak pomimo rozmaitych obaw, wielu lekarzy jest nastawionych optymistycznie do nowej metody. Jedną z jej najważniejszych zalet jest to, że nie korzysta się w niej z hormonów. Dzięki czemu, można uniknąć wielu efektów niepożądanych związanych z ich stosowaniem.
Jeśli Bimek SLV będzie tak skuteczny jak zapewniają producenci, może okazać się dużo bardziej niezawodny niż prezerwatywy. Statystyki ze Stanów Zjednoczonych wykazują, że prezerwatywy zawodzą w około 18% przypadków rocznie1.

Obecnie, jedyną skuteczną (inną niż abstynencja) metodą antykoncepcji jest wazektomia. Ta procedura jest rzadko odwracalna. Mężczyźni którzy się jej poddali, maja nikłą szansę na poczęcie potomstwa.
Bimak SLV może stać się kolejną alternatywą w antykoncepcji męskiej
Twórca i producenci urządzenia są przekonani, że będzie ono dostępne już w 2018 roku. Bez wątpienia wielu mężczyzn będzie zainteresowanych wynikami testów klinicznych zapowiedzianych na ten rok.
Będziemy śledzić rozwój tego projektu i informować o wynikach, tak szybko jak to tylko będzie możliwe.
Oto inne artykuły z artykułami na temat płodności które mogą cię zainteresować
Przypisy i bibliografia
- “Trussel, J. (2011). Contraceptive failure in the United States. Contraception – an international reproductive health journal, Volume 83, Issue 5, (pp. 397-404).” ↩