Jak pokazują badania, koenzym Q10 korzystnie wpływa na męską płodność. Polepsza ruchliwość plemników i chroni je przed stresem oksydacyjnym.
Ubichinon, powszechnie nazywany koenzymem Q10 lub po prostu Q10, jest substancją zbliżoną do witamin. Niestety, organizm nie może go samodzielnie wytwarzać, dlatego czerpie go w całości z pokarmu.
Koenzym Q10 rozpuszcza się w tłuszczach. Można go znaleźć w mitochondriach w większości komórek eukariotycznych. Jest on potrzebny do produkcji koenzymu ATP, który dostarcza organizmowi energię. Koenzym Q10 jest również przeciwutleniaczem i chroni znajdujący się w organizmie zapas witaminy C i E.

Badanie kliniczne: Koenzym Q10 może poprawić jakość nasienia.
Badanie przeprowadzone w 2009 roku przez Safarinejada wykazało, że przyjmowanie koenzymu Q10 w postaci suplementu diety, wpływa pozytywnie na niektóre z parametrów nasienia. Na przestrzeni 6 tygodni, 212 bezpłodnych z powodu oligoasthenoteratozoospermii (niska koncentracja i ruchliwość plemników) mężczyzn zażywało placebo lub 300 mg koenzymu Q10 dziennie1.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- Plemniki mężczyzn przyjmujących koenzym Q10, wykazały znaczącą ze statystycznego punktu widzenia poprawę gęstości, budowy i ruchliwości w porównaniu z grupą kontrolną.
Badanie to pokazuje, że przyjmowanie koenzymu Q10 w postaci suplementu diety wspomaga męską płodność.
Badanie kliniczne: Koenzym Q10 jest niezbędny dla zachowania prawidłowej ruchliwości plemników.
Mitochondria (ośrodki energii) znajdujące się we wstawce plemnika zawierają duże ilości koenzymu Q10. Dzięki temu mogą wyprodukować energię potrzebną, aby plemnik mógł się poruszać.
Naukowcy znaleźli zależność pomiędzy przyjmowaniem koenzymu Q10 a prawidłową ruchliwością plemników. W serii badań przeprowadzonych na przestrzeni 6 miesięcy bezpłodni mężczyźni cierpiący z powodu asthenozoospermii idiopatycznej otrzymywali pomiędzy 200 a 300 mg koenzymu Q10 dziennie2.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- Po 6 miesiącach poziom koenzymu Q10 zwiększył się znacząco zarówno w plemnikach, jak i plazmie nasiennej.
- Znacznej poprawie uległa ruchliwość plemników.
Przyjmowanie koenzymu Q10 w postaci suplementu może również zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. Prawidłowa ruchliwość poprawia zdolność plemników do przemieszczania się oraz sprawia, że łatwiej poruszają się one w śluzie szyjkowym. To z kolei zwiększa szanse zapłodnienia.
Badanie kliniczne: Koenzym Q10 może również przyczynić się do poprawy skuteczności zabiegów in vitro
W badaniu przeprowadzonym przez Lewina i Lavona w 1997 roku, przebadano 38 próbek plemników zdrowych oraz pobranych od mężczyzn cierpiących na asthenozoospermię. Celem doświadczenia było zbadanie wpływu przyjmowania koenzymu Q10 na plemniki.3. Przez średnio 103 dni 17 uczestników badania przyjmowało 60 mg koenzymu Q10 dziennie. Odsetek udanych zapłodnień przeprowadzonych w przeszłości metodą docytoplazmatycznej iniekcji plemnika (ICSI) z wykorzystaniem nasienia pochodzącego od uczestników tego badania był niski. Wszystkie próbki nasienia zbadane w czasie eksperymentu wykazywały jednak prawidłową morfologię i koncentrację.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- Badanie plemników przeprowadzone po suplementacji wykazało poprawę ruchliwości.
- Prawdopodobieństwo zapłodnienia uległo poprawie.
W czasie zabiegu in vitro jakość nasienia może ulec pogorszeniu. Inkubacja w probówce i proces wirowania frakcjonującego obniża jakość nasienia. Jednak powyższe badanie pokazuje, że przyjmowanie koenzymu Q10 pomaga chronić jakość nasienia w przypadku zabiegu.
Przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu za pomocą koenzymu Q10
Koenzym Q10 jest ważnym przeciwutleniaczem. Pomaga on zredukować działanie stresu oksydacyjnego niszczącego DNA plemników4.
W niedawnym badaniu laboratoryjnym naukowcy przyjrzeli się wpływowi koenzymu Q10, cynku i kwasu asparaginowego na plemniki5. Pobrali oni próbki nasienia od 44 mężczyzn w wieku pomiędzy 23 a 30 lat. Grupa kontrolna składała się z 24 pacjentów, których nasienie miało prawidłowe parametry. Pozostałych dwudziestu uczestników cierpiało na oligospermię. Następnie wykorzystując proces peroksydacji lipidów i fragmentacji DNA oraz analizę komputerową zbadano możliwości poruszania się plemników.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- Poddane działaniu koenzymu Q10, cynku i kwasu asparaginowego, plemniki pobrane zarówno od zdrowych pacjentów, jak i te pochodzące od uczestników cierpiących na oligospermię zachowały zdolność do poruszania się do przodu. Koncentracja zdrowych plemników również została zachowana.
- Próbki nie poddane działaniu koenzymu Q10, cynku i kwasu asparaginowego wykazały spadek jakości i ruchliwości plemników.
- Koenzym Q10, cynk i kwas asparaginowy zapobiegły obniżeniu się parametrów kinetycznych nasienia pobranego od pacjentów cierpiących na oligospermię. Plemniki te wykazały zwiększoną peroksydację lipidów i fragmentację DNA.
Badanie to potwierdza, że koenzym Q10, wraz z cynkiem i kwasem asparaginowym, ma pozytywny wpływ na jakość nasienia. Ta terapia kombinacyjna zapobiegła pogorszeniu się ruchliwości plemników, zaś wzmacniając skuteczność przeciwutleniaczy, lepiej chroni DNA.
Żywność bogata w koenzym Q10
Do produktów będących bogatym źródłem koenzymu Q10 zaliczają się orzechy, brokuł, czosnek, groszek, kurczak, jaja, szpinak oraz ryby takie jak tuńczyk, sardynki i śledź.
Podsumowanie
Będący wszechstronnie przebadaną substancją, koenzym Q10 jest niezbędny dla zachowania odpowiedniej jakości nasienia. Związek ten redukuje stres oksydacyjny i wspomaga ruchliwość plemników. Niski poziom koenzymu Q10 może doprowadzić do męskiej bezpłodności. Przyjmowanie Q10 jako suplementu diety może poprawić jakość nasienia.
Wykorzystanie koenzymu Q10 do poprawy męskiej płodności

Koenzym Q10 to substancja o silnym działaniu poprawiającym męską płodność. Jest on jednym z tak zwanych nutroceutyków oddziaływających na płodność. Choć wpływa pozytywnie na ruchliwość plemników, to nie zwiększa ich koncentracji.
Badania kliniczne wielokrotnie wykazały, że
Dlatego właśnie w przejrzystym zestawieniu porównaliśmy wszystkie najważniejsze męskie suplementy diety.
Więcej polepszających męską płodność substancji odżywczych
Bibliografia
- “Safarinejad, M. (2009). Efficacy of coenzyme Q10 on semen parameters, sperm function and reproductive hormones in infertile men, The Journal of Urology, Volume 182, Issue 1, (pp. 237-28).” ↩
- “Mancini, A. and Balercia, G. (2011). Coenzyme Q(10) in male infertility: physiopathology and therapy. Biofactors, Volume 37, Issue 5, (pp374-80).” ↩
- “Lewin, A. and Lavon H. (1997).The effect of coenzyme Q10 on sperm motility and function. Molecular Aspects of Medicine, Volume 18, (pp.13-9).” ↩
- “Sheweita, A. et.al. (2005). Mechanisms of male infertility: role of antioxidants, Current Drug Metabolism, Volume 6, Issue 5, (pp.495-501).” ↩
- “Talevi, R. et.al. (2013). Protective effects of in vitro treatment with zinc, d-aspartate and coenzyme q10 on human sperm motility, lipid peroxidation and DNA fragmentation. Reproductive Biology and Endocrinology, Volume 16, Issue 11, (pp.81).” ↩
- „http://humupd.oxfordjournals.org/content/14/3/243.full” ↩
- „Imhof, Martin et al., “Improvement of sperm quality after micronutritient supplementation” ↩