Karnityna ma korzystny wpływ na męską płodność. Pomaga organizmowi produkować większą ilość plemników, poprawia ich koncentrację, ruchliwość i morfologię oraz chroni DNA zawarte w jądrze komórkowym plemnika.
L- Karnitynę można znaleźć w prawie każdej komórce ciała. Powstaje ona z aminokwasów lizyny i metioniny. Karnityna jest nazwą ogólną kilku związków chemicznych. Zaliczają się do nich L-karnityna, acetyl-L-karnityna i propionyl-L-karnityna. Bierze ona udział w wytwarzaniu energii, dostarcza również kwasy tłuszczowe do mitochondriów i pomaga w usuwaniu odpadów. Aminokwas ten jest również przeciwutleniaczem, chroni plemniki przed stresem oksydacyjnym.

Czerwone mięso jest bardzo bogate w L-karnitynę
Badanie kliniczne: Czy niski poziom L-karnityny źle wpływa na męską płodność?
W badaniu, w którym analizie poddano próbki nasienia pobrane od 101 mężczyzn, badacze potwierdzili, że ilość L-karnityny w plazmie nasiennej mężczyzn płodnych różni się od ilości karnityny w plazmie nasiennej mężczyzn bezpłodnych 1.
Inne badanie przeprowadzone w Szpitalu Fatemieh w mieście Hamadan w Iranie potwierdziło, że niski poziom L-karnityny łączy się z bezpłodnością2. W badaniu tym, za pomocą testu enzymaytcznego UV oszacowano poziom L-kranityny u 72 bezpłodnych i 80 płodnych mężczyzn.
Rezultaty
These studies found that
- Bezpłodni mężczyźni mieli statystycznie znacznie niższą koncentrację karnityny w porównaniu mężczyznami płodnymi.
- Niski poziom L-karnityny (średnio 100.58) wiązał się z nieprawidłowymi parametrami nasienia. Poziom L-karnityny w próbkach o prawidłowych parametrach wynosił średnio 478.4.
- Wykazano istnienie pozytywnej zależności pomiędzy poziomem L-karnityny w plazmie nasiennej a odsetkiem ruchliwych plemników, koncentracją i prawidłową budową plemników.
Badanio to odowodniło, że aminokwas ten ma duży wpływ na jakość i zdrowie plemników. Jest on niezbędny to utrzymania odpowiedniej gęstości, budowy i ruchliwości plemników.
Badanie kliniczne: Czy przyjmowanie L-karnityny i acetylo-L-karnityny w postaci suplementu poprawia męską płodność?
Jak wykazało badanie przeprowadzone przez De Rosę i jego współpracowników, bezpłodni mężczyźni mogą poprawić jakość swojego nasienia, przyjmując L-karnitynę w postaci suplementu diety3.
W badaniu tym 170 bezpłodnych mężczyzn przez sześć miesięcy otrzymywało 500 mg acetyl-L-karnityny dwa razy dziennie i 1 g L-karnityny raz dziennie. Następnie badacze oszacowali poziom karnityny w plazmie nasiennej u wszystkich uczestników badania. Zmierzyli oni również takie parametry nasienia jak ruchliwość, koncentracja plemników i stan DNA.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- Po trzech miesiącach jakość nasienia u wszystkich uczestników uległa poprawie. Zwiększyła się całkowita liczba i koncentracja plemników, poprawiła się ich ruchliwość, budowa oraz stan DNA w jądrze komórkowym plemnika.
- Po sześciu miesiącach zażywania suplementów, znacząco poprawiła się również zdolność plemników do poruszania się w śluzie szyjki macicy.
Badanie to naświetliło znacznie, jakie ma karnityna dla męskiej płodności. Przyjmowanie jej w postaci suplementu może poprawić parametry nasienia, zwiększając szansę zapłodnienia.
Badanie kliniczne:Czy L-karnityna obniża poziom stresu oksydacyjnego.
Wolne rodniki wpływają w negatywny sposób na stan nasienia. W kontrolowanym za pomocą placebo, losowym badaniu z podwójną ślepą próbą przeanalizowano wpływ karnityny na kinetykę i zdolność nasienia do wychwytywania wolnych rodników4
Pięćdziesięciu dziewięciu pacjentom podawano L-karnitynę, acetyl-L-karnitynę, kombinację obydwu bądź placebo.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- Połączenie acetyl-L-karnityny i L-karnityny doprowadziło do poprawy właściwości antyoksydacyjnych nasienia i ruchliwości plemników.
Badanie to uwydatniło znaczenie karnityny w procesie zwalczania stresu oksydacyjnego. Ochrona plemników przed zniszczeniami powodowanymi przez wolne rodniki jest niezbędna do zachowania płodności.
Badanie kliniczne: Cz karnityna może być użyteczna w metodzie sztucznego zapłodnienia in vitro?
Przed zabiegiem in vitro plemniki poddawane są procesowi inkubacji i wirowania frakcjonującego. Procesy te obniżają jakość ludzkiego nasienia.
W jednym z badań naukowcy ocenili wpływ L-karnityny na żywotność plemników. Skupili się oni na procesie utleniania DNA (niszczenia przez wolne rodniki) i ruchliwości plemników po przeprowadzeniu inkubacji i wirowania frakcjonującego5.
Rezultaty
Wyniki badania były następujące:
- Kiedy przed wirowaniem frakcjonującym dodano 0,5 mg ml(-1) L-karnityny, po inkubacji i wirowaniu ruchliwość plemników uległa poprawie.
- Dodanie L-karnityny nie miało wpływu na wyjściowy poziom utleniania DNA i żywotności plemników.
Badanie to pokazuje, przyjmowanie karnityny przez pary chcące wykonać zabieg in vitro może przynieść pozytywne skutki. Aminokwas ten chroni jakość nasienia w czasie inkubacji i wirowania frakcjonującego, wykonywanych przed zabiegiem in vitro.
Źródła L-karnityny
Do produktów bogatych w L-karnitynę zaliczają się: czerwone mięso, wieprzowina, produkty mleczne, awokado, orzeszki ziemne, szparagi i produkty pszenne. Najbogatszym jej źródłem jest czerwone mięso.
Kupującym L-karnitynę jako suplement diety zalecamy markę „Carnipure®”. ponieważ zawiera ona karnitynę o wysokiej czystości otrzymywaną w wyniku opatentowanego procesu fermentacji. Inne marki mogą zawierać D-karnitynę, która jest toksyczna, jeżeli przyjmuje się ją w większych ilościach.
Wykorzystanie kwasu foliowego do poprawy męskiej płodności

L-Karnityna to mikroelement o silnym działaniu poprawiającym męską płodność. Jest on jednak równocześnie tylko jednym z tak zwanych nutroceutyków. Badania kliniczne wielokrotnie pokazały, że
Dlatego właśnie porównaliśmy 18 męskich suplementów diety w przejrzystym zestawieniu.
Mikroelementy poprawiające koncentrację, ruchliwość i budowę plemników
Bibliografia
Bibliografia
- “Mataliotakis, I. et.al. (2000). L-Carnitine levels in the seminal plasma of fertile and infertile men: correlation with sperm quality. International Journal Fertility and Women’s Medicine, Volume 45, Issue 3, (pp. 236-240).” ↩
- “Sheikh, N. et.al. (2007) L-carnitine level in seminal plasma of fertile and infertile men. Journal of Research in Health Sciences, Volume 7, Issue 1, (pp. 43-8)” ↩
- “De Rosa, M. et.al. (2005). Correlation between seminal carnitine and functional spermatozoal characteristics in men with semen dysfunction of various origins. Drugs in R&D, Volume 6, Issue 1, (pp.1-9).” ↩
- “Balercia, M. et.al. (2005). Placebo-controlled double-blind randomized trial on the use of l-carnitine, l-acetylcarnitine, or combined l-carnitine and l-acetylcarnitine in men with idiopathic asthenozoospermia. Fertility and Sterility, Volume 84, Issue 3. (pp. 662-671).” ↩
- “Banihani S. et.al. (2012). Human sperm DNA oxidation, motility and viability in the presence of L-carnitine during in vitro incubation and centrifugation. Andrologia, Volume 44, Issue 1, (pp. 505-12).” ↩
- „http://humupd.oxfordjournals.org/content/14/3/243.full” ↩
- „Imhof, Martin et al., “Improvement of sperm quality after micronutritient supplementation” ↩