Istnieją pewne proste wskazówki, których wprowadzenie w życie może przyczynić sie do poprawy płodności prtnerów.

W przeciwieństwie do powszechnie przyjetęj opinii, do poprawy poziomu płodności nie przyczynia się tylko zbalansowana dieta. Ważne jest również uprawianie sportu, unikanie toksyn w otoczeniu oraz optymalna pozycja w trakcie stosunku seksualnego.

Ćwiczenia

Regularne uprawianie sportu może w pozytywny sposób wpływać na płodność obu partnerów. Lekki trening wytrzymałościowy oraz umiarkowane dyscypliny lekkoatletyczne poprawiają cyrkulację krwi i pomagają regulować produkcję hormonów. Ćwiczenia podnoszą poziom endorfin, co sprawia, że czujesz się szczęśliwszy i bardziej pewny siebie. Oczywiście pomagają również zrzucić nadwagę, która może w negatywny sposób wpływać na płodność.

Od czego zacząć ćwiczenia

Leniuchy kanapowe mogą poprawić swój poziom płodności, zaczynając powoli, na przykład od szybkich spacerów, powolnego joggingu lub pływania dwa razy w tygodniu.

Spróbuj stopniowo zmieniać swoje codzienne przyzwyczajenia Na przykaład zamiast windy, idź po schodach, zamiast jechać samochodem na zakupy, weź rower, w czasie przerwy obiadowej idź na krótki spacer.

Z czasem nabierzesz rozpędu, a te wszystkie małe zmiany wpłyną pozytywnie na Twoje zdrowie.

Istotną rzeczą jest to, aby ćwiczenia były dopasowane do indywidualnych możliwości. Uprawiaj tylko takie dyscypliny sportu, które lubisz i na takim poziomie, jaki ci odpowiada.

W przypadku ekstremalncych dyscyplin wytrzymałościowych wytwarzane w czasie ćwiczeń ciepło może stać się problemem i w negatywny spsób oddziaływć na proces produkcji spermy w jądrach. Bardzo ważne jestr również to, aby w czasie ćwiczeń ubierać wygodny strój spotowy. Nie może on być zbyt ciasny ze względu na jądra, które nie powinny zbyt blisko przylegać do ciała.

Jeżdżąc na rowerze, mężczyźni powinni unikać wąskich i twardych siodełek.

Trzymaj wagę pod kontrolą

W jaki sposób waga wpływa na męską płodność

Również wysoki wskażnik BMI (wskaźnik masy ciała) ma negatywny wpływ na męską płodność. U mężczyzn z nadwagą prawdopodobieństwo wystąpienia niskiej koncentracji plemników w nasieniu, jak i również gorszej ich jakości, w porównaniu z mężczyznami o normalnym wskaźniku BMI, jest wyższe.1.

Prowadzić to może do nierównowagi hormonalnej, która w ujemny sposób wpływa na cyrkulację krwi, co z kolei skutkuje niedostatecznym zaopatrywaniem organów płciowych w krew.

W przypadku mężczyzn z niedowagą bezpłodność z dużym prawdopodobieństwem wynika z braku odpowiednich mikroelemntów w diecie.

W jaki sposób waga wpływa na żęńską bezpłodność

Jak wykazały badania, kobiety ze wskaźnikiem BMI wyższym niż 30 znacznie częściej leczą się z powodu bezpłodności niż kobiety, których wskaźnik BMI wynosi pomiędzy 20 a 25. 2. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest fakt, że kobiety z nadwagą częściej cierpią na zespół policystycznych jajników.3.

Choroba ta wiąże się z obecnością dużej liczby niegroźnych torbieli (woreczków wypełnionych płynem) w jajnikach. Z tego powodu jajniki mogą nie być w stanie uwolnić jajeczka, co niekorzystnie wpływa na owulację danej kobiety. Oprócz tego, na przykład w wyniku nagłych skoków poziomu cukru we krwi, zachwiana może zostać równowaga chormonalna kobiety.

Jako że estrogen wytwarzany jest nie tylko w jajnikach, ale również w komórkach tkanki tłuszczowej4, jego nadmierna produkcja w komórkach tłuszczowych może prowadzić do zachwiania równowagi hormonalnej, co, jak podejrzewają naukowcy zajmujący się płodnością, może przyczynić się do bezpłodności5.

Nadmiar tkanki tłuszczowej ma negatywny wpływ na cyrkulację krwi w całym ciele, w tym także w macicy. Jest to szczególnie szkodliwe w momencie, kiedy usiłujemy zajść w ciąże, ponieważ, aby ciąża mogła się zacząć rozwijać, rejon macicy potrzebuje dużych ilości składników odżywczych.

Anoreksja

Wskaźnik BMI o wartości mniejszej niż 18 może również przysporzyć wiele problemów parom starającycm sie o dziecko.

Jest to spowodowane tym, że ciało kobiety nie będzie miało wystarczających rezerw energetycznych, aby przetrwać ciążę6. W rezultacie organizm może ograniczyć poziom produkcji jajeczek, co doprowadzi do opóźnienia lub zanikania cyklów menstruacyjnych.

Utrzymywanie odpowiedniej wartości wskaźnika BMI i właściwych proporcji składników w organizmie za pomocą ćwiczeń pozytywnie wpłynie na płodność obu partnerów. Ze statystycznego punktu widzenia, zrzucając nadmierną wagę nawet w mninmalnym stopniu, zwiększamy naszą szansę na posiadanie dziecka.

Należy również unikać różnego rodzeju diet ekstremalnych, mogących zakłócić równowagę hormonalną i spowodować niedobór ważnych składników odżywczych w organizmie.

Aminokwasy i przeciwutleniacze mogą zwiększyć męską płodność o 400%

Połączenie mikroelementów z pojedynczą, wysoką dawką aminokwasów jest bardzo skutecznym sposobem na poprawę jakości nasienia. Aminokwas o nazwie L-Arginina wpływa na męską płodność w sposób bezpośredni. Jak wykazało wiele amerykańskich badań, zwiększając objętość spermy i poprawiając morfologię plemników (procent plemników o prawidłowej budowie) może on zwiększyć męską płodność nawet czterokrotnie.7, 8. Podstawowe składniki nasienia, poliaminy spremina i spermidyna zawierają dużą ilość argininy.

Poprzez poprawę erekcji i ogólnego zdrowia mężczyzny, L-Arginina wpływa na męską płodność również w sposób pośredni. Arginina wchodzi często w skład suplementów wspomagających męską płodność.

Ponieważ łańcuch jest tylko tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo, specjaliści zajmujący się bezpłodnością polecają przeważnie zbalansowane wieloskładnikowe produkty raczej niż wysoką dawkę pojedynczego elementu. Porównaliśmy 13 naturalnych produktów wspomagających męską płodność. Nasze porównanie znajdziesz tutaj.

Przydatne zestawienie naturalnych środków poprawiających potencję znajdziesz tutaj:

Przeczytaj prównanie!

Niektóre z tych produktów zawierają dużą dawkę L-Arganiny, która pomaga poprawić produkcje spermy i sprawia, że plemniki doskonale się rozwijają, są zdrowe i bardziej ruchliwe.

Porównanie suplementów wspomagających męską płodność

Obecne na rynku suplementy diety wspomagające męską płodność różnią się znacząco pod względem jakości i ceny.
Przejdź tutaj, aby dowiedzieć się, które produkty sa warte Twojego czasu i pieniędzy.
Przeczytaj porównanie!
boost fertility through relaxation

Zredukuj poziom stresu

Stres psychiczny może zakłócić równowagę hormonalną zrówno u meżczyzn jak i kobiet. Uznaje się go w szczególności za przyczynę bezpłodności idiopadycznej (niewyjaśnionej) u mężczyzn9. Dlatego też parom starającycm sie o dziecko, w celu zredukowania stresu i ciśnienia jakie mogą one odczuwać, zaleca się regularne i częste branie czasu wolnego.

Ćwiczenia relaksacyjne takie jak joga i medytacja, spokojny tryb życia, romantyczna kolacja czy weekend w spa przysłużą sie obu partnerom i pomogą na nowo rozniecić wzajemne uczucie.

Para powinna cieszyć się tym specjalnym czasem tylko dla siebie. Przez kilka lat po zajściu w ciążę partnerzy będą mieć znacznie mniej czasu przeznaczonego tylko dla nich.

Dużo śpij

Długookresowy brak snu z czasem prowadzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, która z kolei ma ujemny wpływ na wiele różnych funkcji organizmu. Wraz ze wzrostem poziomu stresu i będącego jego wyznacznikiem kortyzolu, poziom płodności, zarówno w przypadku mężczyzn,10 jak i kobiet, 11 ulega obniżeniu. Z tego powodu para starająca się odziecko powinna zapewnić sobie wystarczającą ilość snu.

W jaki sposób sen wpływa na MĘSKĄ płodność

Złe nawyki związane ze snem mogą również, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, prowadzić do problemów z wagą. Nadwaga zmniejsza jakość i ilość nasienia.

W jaki sposób sen wpływa na bezpłodność ŻĘŃSKĄ

Niektóre badania udowodniły, że istnieje zależność pomiędzy złymi nawykami sennymi a nieregularnymi (długi cykl) okresami, co może prowadzić do bezpłodności12, 13.

Pewne niewielkie badanie wykazało również wzrost ilości poronień wśród pielęgniarek pracujących na nocną zmianę14.

Odstaw anytokncepcję wystarczająco wcześnie

W teorii kobieta może zajść w ciążę tuż po odstawieniu środków antykoncepcyjnych. Jak pokazały różne badania,ze statystycznego punktu widzenia, cykl menstruacyjny kobiety wraca do normy w ciągu kolejnych trzech miesięcy, chociaż czasem potrzeba na to znacznie mniej czasu.

Jest bardzo trudno przewidzieć, jak długo po odstawieniu tabletek anykoncepcyjnych, kobieta stanie się znowu w pełni płodna. W dużej mierze zależy to od trybu życia i stanu zdrowia danej osoby.

Uważa się, że w powrocie do regularnych cyklów menstruacyjnych po długotrwałym zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych, może pomóc niepokalanek pospolity15.

Nie przesadzaj z używkami

wpływ kofeiny na płodność

wpływ kofeiny na płodność

Płodność kobiety

Wiele badań próbowało wyjaśnić w jaki sposób kofeina wpływa na żeńską płodność16, jednak ich wyniki są niejednoznaczne.

Oceniwszy wszystkie dowody, amerykańska organizacja ‘Teratology Information Services’ (Teratologiczna Służba Informacyjna) rekomenduje kobietom starającym się o dziecko zażywanie nie więcej niż 200 mg kofeiny dziennie. Są to około dwa kubki kawy. Rekomendacja ta obejmuje kofeinę zawartą w coca-coli, czekoladzie czy czarnej herbacie, co może oznaczać że dzienny limit zostanie osiągnięty zancznie szybciej.

Mechanizm przez który spożycie kofeiny negatywnie oddziaływuje na żeńską płodność jest ciąle nieznany. Eksperci podejrzewają, że kofeina zaburza równowagę hormonalną.

Płodność mężczyzny

Tymczasem kofeina nie wydaje się wywierać większego efektu na jakość spermy. W niektórych przypadkach negatywny efekt można tylko zaobserwować po spożyciu dużych dawek 17. Brazylijskie badanie wykazało nawet, że u niektórych mężczyzn picie kawy zwiększa ruchliwość plemników 18.

wpływ alkoholu na płodność

wpływ alkoholu na płodność

Gdy wątroba rozkłada alkohol, nie jest ona w stanie równoczśnie wykonywać innych funkcji takich jak zamiana estrogenu w produkt, który może być usunięty z orgnizmu. Powoduje to zwiększenie poziomu żeńskiego hormonu płciowego, co z kolei ma negatwny wpływ na płodność zarówno męską, jak i żęńską 19.

Długoterminowe nadużywanie alkoholu może powodować nieodwracalne obniżenie jakości spermy20.

Nie jest jeszcze do końca jasne, czy okazjonalne spożywanie alkoholu również negatywnie wpływa na płodność. Dlatego też, jak rekomendują eksperci, osoby starające się o dziecko nie powinny pić alkoholu częściej niż trzy razy w tygodniu. Jeżeli chcesz zmaksymalizowac swoje szanse, powinieneś na wszelki wypadek całkowicie wstrzymać się od alkoholu.

wpływ nikotyna na płodność

wpływ nikotyny na płodność

Palenia ma negatywny wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak udowodniły liczne badania, plemniki palaczy mają mniejszą szansę na zapłodnienie jajeczka, szybciej umierają i są mniej ruchliwe.21.

Im więcej dany mężczyzna pali, tym koncentracja i budowa (morfologia) jego plemników jest gorsza.

W przypadku kobiet palenie wywiera negatywny wpływ na płodność pogarszając cyrkulację krwi. Oddziaływuje ono ujemnie na proces wytwarzania hormonów i osadzenia się jajeczka w macicy22.

Nawet bierne palenie może obniżyć płodność. U kobiet w ciąży, które palą, ryzyko poronienia jest wyższe. Oprócz tego ogólny stan zdrowia dzieci urodzonych przez matki, które paliły w ciąży, jest gorszy niż w przypadku dzieci matek niepalących. Z tego powodu kobietom starającym się o dziecko zaleca się całkowite rzucenie palenia.

Diler narkotykowy biorący pieniądze Narkotyki wywierają wiele szkodliwych efektów na organizm ludzki. Jednym z nich jest obniżenie zdolności do rozrodu.

Spożywanie nielegalnych substancji przez pary starające się o dziecko, a także w czasie ciąży oraz po narodzinnach dziecka, powinno więc być całkowicie wykluczone.

Jedno z badań dowiodło, że marihuana zmniejsza liczbę i ruchliwość plemników w ejakulacie23. Odstek zdeformowanych plemników jest również większy niż średnia.

Uszczerbek ten okazał się być długotermniowy, ponieważ nawet po kilku miesiącach abstynencji od marihuany, parametry nasienia nie wróciły do normy.24.

Podony efekt na płodność wywiera również kokaina i inne narkotyki. W najgorszym wypadku narkotyki mogą zniszczyć materiał genetyczny zawarty w plemnikach i jajeczkach. Dlatego też zażywanie narkotyków przez rodziców może bardzo negatywnie wpłynąć na długoterminowy rozwój dziecka.

Eksperymenty na myszach wykazały, że spożycie marihuany przez kobietę krótko po zapłodnieniu może spowodować daleko idące zaburzenia rozwojowe u jej męskiego potomstwa.25. Działanie psychoaktywnego składnika marihuany powoduje również, że wiele komórek jajowych obumiera w drodze do macicy, lub też może osadzić się w jajowodach zamiast w macicy.

Jeżeli zapłodniona komórka jajowa osadzi się poza macicą, to wtedy mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną lub jajowodową. Taka ciąża może stwarzać zagrożenie dla życia matki26.

wpływ leków na płodność

wpływ leków na płodność

Leki zakłócające delikatną równowagę hormonalną organizmu mogą mieć negatywny wpływ na płodność. Lista takich leków jest długa i obejmuje leki psychotropowe, kortyzon, leki na ciśnienie krwi oraz sterydy anaboliczne. Również leki przeciwnowotworowe mogą spowodować trwałą bezpłodność.

Nie zapomnij porozmawić ze swoim lekarzem o lekach, które regularnie zażywasz i ich ewentualnym wpływie na płodność Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo, że któreś z nich mogą wywierać niepożądany wpływ na Twoją płodność, musisz pod przewodnictwem lekarza zastanowić się nad ewentualnymi zamiennikami.

Ogranicz wszelkie zanieczyszczenia

Badania pokazały, że różnego rodzaju zanieszczyszczenia moga wpływac w sposób negatywny na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Metale ciężkie znajdujące się w żywności, gruncie i wodzie są tak samo niebezpieczne jak pestycydy i plastfikatory.

Na przykład nasienie mężczyzn pracujących w rolnictwie i mających bezpośredni kontakt z pestycydami jest znacznie częściej gorszej jakości niż w przypadku innych mężczyzn27.

Wiele substancji wytwarzanych syntetycznie pod względem budowy chemicznej przypomina estrogen. W najgorszym przypadku może prowadzić to do zachwiania równowagi hormonalnej u mężczyzny, co z kolei ma ujemny wpływ zarówno na jakość, jak i ilość produkowanych plemników.

Substancje te mogą również obniżyć poziom płodności u kobiet. Nawet powietrze nas otaczające jest pełne licznych substancji trujących pochodzących z mebli, farb ściennych, elemntów dekoracyjnych czy opakowań. Dlatego też jest to praktycznie niemożliwe, aby całkowicie sie od nich uchronić.

Przestrzegając jednak kilku prostych zasad, można do minimum ograniczyć liczbę substancji, z którymi mamy kontakt poprzez powietrze, skórę i żywność.

Kiedy tylko to możliwe, staraj się wybierać świeżą żywność i produkty ekologiczne. Pamiętaj jednak, aby zawsze dokładnie myć owoce i warzywa. W przypadku sałaty i kapusty zawsze wyrzucej zewnętrzne liście.

 • Gotowanie niszczy witaminy i wypłukuje mikroelemnty. Dlatego nie przegotowuj jedzenia. Gotuj je tak ostrożnie i krótko jak to tylko możliwe. Surowe jedzenie jest nawet lepsze!
 • Unikaj żywności przetworzonej, zawierającej konserwanty i sztuczne dodatki.
 • Ogranicz używanie plastikowych produktów do przechowywania żywności i gotowania.
 • Zanim po raz pierwszy założysz nowe ubranie, upierz je kilka razy.
 • Wietrz dobrze pokoje i unikaj używania odświeżaczy powietrza.
 • Malując ściany farbami o niskiej zawartości rozpuszczalnika, nie używaj jednocześnie płytek podłogowych lub tapet z PCW.
 • Do sprzątania używaj tylko produktów nie zawierających chloru i związków sztucznego piżma.
 • Plomby w zębach nie powinny być zrobione z amalgamatu. W okresie starania sie o dziecko nie powinno się również usuwać amalgamatu z zębów, poniewąż po jego usunięciu poziom rtęci w organizmie wzrasta.
 • Tuńczyk, rekinek psi i miecznik to doskonałe żródło aminokwasów, jednak zawierają one także duże ilości rtęci, dlatego nie powinno sie ich spożywać w zbyt wielkich ilościach.
 • Jeżeli w pracy masz codzienny kontakt z substancjami trującymi bądź niebezpiecznym, powinieneś zawsze postępować zgodnie z zasadami BHP.
 • Ponieważ promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia Bluetooth może negatywnie wpływać na męską płodność28 29 upewnij się, że zawsze wyłączasz bluetooth, jeżeli go nie potrzebujesz.
influence of sex positions on fertility

Częstszy i bardziej namiętny seks.

Przez długi okres eksperci spierali się o to, czy do momentu zanim kobieta wejdzie w swój najbardziej płodny okres, partnerzy powinni powstrzymywać się od seksu. Dowiedziono jednak, że częstszy seks prowadzi do polepszenia jakości spermy.30.

W momencie gdy kobieta ma ochotę na seks, wydzielina z pochwy pomaga plemnikom dotrzeć do celu. Trzeba pamiętać również, że <strong>, jeżeli nie jest napisane inaczej na opakowaniu</strong>, lubrykanty i kremy przeważnie zawierają sustancje, które mogą zaszkodzić plemnikom.

Odpowiednia pozycja seksualna

Pozycja misjonarska jest najlepszą pozycją do zajścia w ciążę. Penis wchodzi w pochwę dość głęboko, co zapobiega wypłynięciu spermy na zewnątrz.

Zaleca się, aby kobieta po stosunku seksualnym leżała jeszcze kilka minut na plecach, podkładając sobie poduszkę pod pośladki i unosząc miednicę trochę wyżej niż reszta ciała. W takiej pozycji szyjka macicy i macica znajdują się pod odpowiednim kątem w stosunku do pochwy, dzięki czemu grawitacja ułatwia plemnikom przemieszczanie się.

Dużo więcej plemników dociera do macicy również wtedy, gdy oboje partnerzy leżą na brzuchu z lekko ugiętymi kolanami i mężczyzna penetruje pochwę partnerki od tyłu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w takiej pozycji penis wchodzi w pochwę dosyć głęboko, przez co droga plemników do macicy ulega skróceniu.

Jeżeli chce się zajść w ciążę, wszystkie pozycje siedzące bądź stojące nie moga być brane pod uwagę Jest to spowodowane tym, że dzięki grawitacji duże ilości spermy będą wyciekać z pochwy. W rezultacie mniej plemników dotrze do pochwy, co statystycznie rzecz biorąc, zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Bibliografia

 1. „Shayeb AG, Harrild K, Mathers E, Bhattacharya S. An exploration of the association between male body mass index and semen quality. Reprod Biomed Online. 2011;23(6): 717-23”
 2. „Wilkes S, Murdoch A. Obesity and female fertility: a primary care perspective. J Fam Plann Reprod Health Care. 2009; 35(3): 181-5”
 3. „Alvarez-Blasco F, Botella-Carretero JI, San Millan JL, Escobar-Morreale HF. Prevalence and characteristics of the polycystic ovary syndrome in overweight and obese women. Arch Intern Med. 2006;166(19): 2081-6”
 4. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14623515”
 5. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC18832/”
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3192363/”
 7. „Schachter, A., et al.; Treatment of Oligospermia with the amino acid L-Arginine; Journal of Urology, 110 (3); 310-313; 1973”
 8. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7701414”
 9. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1819998”
 10. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3471267/”
 11. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23829562”
 12. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2505167/”
 13. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25085801”
 14. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12418990”
 15. „http://en.wikipedia.org/wiki/Vitex_agnus-castus#Current_uses”
 16. „Jensen TK, Henriksen TB, Hjollund NH, Scheike T, Kolstad H, Giwercman A, Ernst E, Bonde JP, Skakkebaek NE, Olsen J. Caffeine intake and fecundability: a follow up study among 430 Danish couples planning their first pregnancy. Reprod Toxicol. 1998;12(3): 289-95”
 17. „Jensen TK, Swan SH, Skakkebaek NE, Rasmussen S, Jorgensen N. Caffeine intake and semen quality in a population of 2554 young Danish men. Am J Epidemiol. 2010;171(8): 883-91”
 18. „Sobreiro BP, Lucon AM, Pasqualotto FF, Hallak J, Athayde KS, Arap S. Semen analysis in fertile patients undergoing vasectomy: reference values and variations according to age, length of sexual abstinence, seasonality, smoking habits and caffeine intake. Sao Paulo Med J. 2005;123(4): 161-6”
 19. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3493844/”
 20. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3739141”
 21. „Zhou NY, Cao J, Cui ZH, Han X, Cai M, Bao HQ, Li YF, He JL. Effects of smoking on sperm apoptosis and semen quality of adult males in the main urban area of Chongqing. Zhonghua Nan Ke Xue. 2009;15(8): 685-8”
 22. „Soares SR, Simon C, Remohi J, Pellicer A. Cigarette smoking affects uterine receptiveness. Hum Reprod. 2007;22(2): 543-7”
 23. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3717046/”
 24. „Hembree WC, Nahas GG, Zeidenberg P, Huang HF. Changes in human spermatozoa associated with high dose marihuana smoking. Adv Biosci. 1978;22: 429-39”
 25. „Dalterio SL, deRooij DG. Maternal cannabinoid exposure. Effects on spermatogenesis in male offspring. Int J Androl. 1986; 9(4): 250-8”
 26. „Schuel H. Tuning the oviduct to the anandamide tone. J Clin Invest. 2006;116(8): 2087-90”
 27. „Hossain F, Ali O, D’Souza UJ, Naing DK. Effects of pesticide use on semen quality among farmers in rural areas of Sabah, Malaysia. J Occup Health. 2010;52(6): 353-60”
 28. „Agarwal et.al. (2009) Effects of radiofrequency electromagnetic waves (RF-EMW) from cellular phones on human ejaculated semen: an in vitro pilot study, Fertility and Sterility, Volume 92, issue 4, (pp.1318-25)”
 29. „Gutschi et.al. (2011). Impact of cell phone use on men’s semen parameters. Andrologia, Volume 43, issue 5, (pp. 312-16)”
 30. „Levitas E, Lunenfeld E, Weiss N, Friger M, Har-Vardi I, Koifman A, Potashnik G. Relationship between the duration of sexual abstinence and semen quality: analysis of 9489 semen samples. Fertil Steril. 2005;83(6): 1680-6”
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.