Jak obliczyć kiedy wypadają dni płodne

Okres w którym występuje owulacja jest jedynym momentem cyklu miesiączkowego kiedy kobieta może zajść w ciążę. Dlatego właśnie pary starające się o dziecko powinny wiedzieć kiedy występuje owulacja.

Istnieje kilka naturalnych metod planowania rodziny które pomogą ustalić kiedy wypadają dni płodne. Metody te to naturalny sposób na zwiększenie płodności.

Zmierz swoją podstawową temperaturę ciała

Po owulacji ciało kobiety wydziela hormon zwany progesteronem. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego ukrwienia macicy tak by mogła ona utrzymać potencjalną ciążę. Efektem ubocznym progesteronu jest wzrost temperatury ciała o maksymalnie 0,6°C1. Temperatura ciało pozostaje na takim poziomie do początku menstruacji a następnie spada. Kobiety mogą wykorzystać tę wiedzę do ustalenia momentu owulacji.

Aby wykorzystać temperaturę ciała do dokładnego wyznaczenia dni płodnych, należy postępować według pięciu zasad:

  • Zawsze mierz swoją temperaturę zaraz po obudzeniu się, kiedy ciągle leżysz.
  • Jeżeli to możliwe, zawsze mierz temperaturę w tym samym miejscu i o tej samej porze dnia.
  • Mierz przez przynajmniej trzy minuty doodbytniczo, dopochwowo lub doustnie, w ten sam sposób przez cały cykl.
  • Przed wykonaniem pomiaru śpij przynajmniej przez sześć godzin.
  • Rozpocznij swoją listę bądź wykres w pierwszym dniu okresu który jest również pierwszym dniem cyklu menstruacyjnego.

Krzywa temperatury

krzywa temperatury ciała kobiety mająca na celu ustalenie dnia owulacjiPo zmierzeniu temperatury zanotuj ją na liście lub jako punkt na krzywej. Zanotuj również jakiekolwiek nieregularności które miały miejsce: mniej snu, choroba, stres, leki czy alkohol w dniu poprzedzającym dokonanie pomiaru.Należy bowiem pamiętać, że na podstawową temperaturę ciała ma wpływ wiele różnych czynników.

Następnie połącz wszystkie pojedyncze punkty na wykresie. Jeżeli opuściłaś któryś z pomiarów, zostaw w danym dniu puste miejsce.

Ponieważ temperatura na początku cyklu może być zróżnicowana, zignoruj pierwsze cztery pomiary.

Następnie przyjrzyj się niskim wartościom temperatury po piątym dniu cyklu . Aby mieć lepszy obraz, narysuj poziomą linię bezpośrednio nad najwyższymi temperaturami (opuść wartości skrajne).
Potem sprawdź czy w pierwszej połowie cyklu można zaobserwować nagły wzrost temperatury o przynajmniej 0,2°C. Wzrost ten powinien mieć miejsce na przestrzeni dwóch dni.

Jeżeli temperatura ta przez przynajmniej trzy kolejne dni jest wyższa od sąsiednich wartości, można założyć, że owulacja miała miejsce w ciągu 48 godzin przed wzrostem temperatury.

Po dniach płodnych

Druga część cyklu trwa przeważnie od 12 do 16 dni. Fakt ten pomoże ci zinterpretować krzywą temperatury. Wzrost temperatury powinien mieć miejsce na około dwóch tygodni przed początkiem menstruacji w następnym miesiącu.

Rodzaje krzywej

Krzywe temperatury mogą znacznie się od siebie różnić i bardzo rzadko odpowiadają idealnemu kształtowi. Dodatkowo niewielkie nieregularności mogą skomplikować interpretację krzywej. Jednak obserwując swoją temperaturę przez kilka miesięcy, nabędziesz więcej praktyki w analizowaniu jej wahań. Dzięki temu po kilku cyklach będziesz w stanie przewidzieć swoje dni płodne z większą dokładnością.

Bazując na doświadczeniu z poprzednich cykli menstruacyjnych, będziesz w stanie wyciągać wnioski na następne miesiące. To pozwoli zawęzić okres w którym owulacja może wypaść. W przypadku bardzo nieregularnych cykli może to być jednak bardzo trudne

Próbując przewidzieć dni płodne za pomocą krzywej temperatury, można zaobserwować różne zjawiska:

W pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego jeden z pomiarów jest znacznie wyższy niż pozostałe

Może to być spowodowane, na przykład spożywaniem alkoholu poprzedniego wieczora, przeziębieniem, gorączką, stresem czy też kilkukrotną wizytą w toalecie przed pomiarem temperatury. Pomiary znacznie odstające od reszty nie powinny być brane pod uwagę, w przeciwnym razie utrudnią one interpretację krzywej.

W drugiej połowie cyklu menstruacyjnego jeden z pomiarów jest na takim samym poziomie jak temperatura z pierwszej fazy cyklu

Duży spadek temperatury w jednym bądź więcej dniach w drugiej połowie cyklu może oznaczać niewydolność ciałka żółtego, szczególnie wtedy, gdy spadek ten ma miejsce bez wyraźnego powodu i ma miejsce na przestrzeni kilku cykli. Niektóre leki mogą obniżyć temperaturę, zniekształcając w ten sposób krzywą. Pomiar o innym niż zwykle czasie bądź w innej części ciała może również być przyczyną pojedynczego, niższego od reszty, wyniku.

Tuż przed nagłym wzrostem, poranna temperatura spada

Spadek temperatury tuż przed owulacją zdarza się często i jest całkowicie normalny. Kobiety, które tego doświadczają, są w stanie określić swoje płodne dni zanim wystąpi owulacja.

Wzrost temperatury nie jest nagły, lecz stopniowy

Taka sytuacja wskazuje na nieznaczną niewydolność ciałka żółtego. Jeżeli temperatura przez kilka dni wzrasta tylko o 0,1°C a następnie wraca do niskiego poziomu, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić występowanie niewydolności ciałka żółtego. To jednak niekoniecznie musi oznaczać spadek płodności

Druga część cyklu jest krótsza niż 12 dni

Jeżeli okres od owulacji do następnej miesiączki wynosi mniej niż dwanaście dni, niewydolność ciałka żółtego jest prawdopodobną przyczyną.

Wzrost temperatury nie występuje

Jeżeli w drugiej połowie cyklu nie nastąpił wzrost temperatury, oznacza to, że owulacja nie miała miejsca i zajście w ciążę nie będzie teraz możliwe. Brak owulacji pomimo regularnych cykli występuje dość często u starszych kobiet, również karmienie piersią, niedawne poronienie, zmiany fizyczne po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych czy zaburzenia hormonalne mogą spowodować tymczasowy brak owulacji.

Temperatura spada na końcu cyklu

Jeżeli temperatura nagle spada z powrotem do niskiego poziomu, oznacza to, że za chwilę zacznie się miesiączka.

Pomimo miesiączkowania temperatura pozostaje wysoka przez więcej niż 16 dni

W czasie kilku pierwszych dni nowego cyklu temperatura czasem jest ciągle wysoka i najpóźniej piątego dnia spada. Jednak temperatura nie spadnie jeżeli jesteś w ciąży.

. Jeżeli okres się spóźnia lub krwawienie jest dużo lżejsze niż normalnie, może to wskazywać na ciążę. Trzeba jednak pamiętać o innych czynnikach które mogą być odpowiedzialne za utrzymywanie się podwyższonej temperatury. Jednym z nich są różnego rodzaju choroby którym towarzyszy gorączka.

Metoda śluzu szyjkowego

cykl śluzu szyjki macicy jako metoda wyznaczenia dnia owulacji

Źródło:www.pregprep.com

Wzrost temperatury ciała pomoże zidentyfikować owulację która już miała miejsce, natomiast konsystencja i wygląd śluzu szyjkowego wskazują na zbliżającą się owulację.2.

W fazie płodnej szyjka macicy produkuje wydzielinę o rzadszej konsystencji, która ma ułatwić poruszanie się plemników w macicy. Większość kobiet w fazie płodnej produkuje tak dużo śluzu szyjkowego, że znajdują go przy używaniu papieru toaletowego.

Ponieważ jednak jajeczkowanie wywoływane jest przez hormon luteinizujący (LH), obfite wydzielanie śluzu nie jest ostatecznym dowodem zajścia owulacji. Z tego powodu zaleca się, aby do oceny tego, czy jajeczkowanie miało miejsce, korzystać z kombinacji obydwu wyżej wymienionych metod. Konsystencję śluzu szyjkowego można codziennie zapisywać na wykresie temperatury.

Kobieta przeważnie potrzebuje kilku miesięcy aby trafnie ocenić konsystencję śluzu szyjkowego. Jednakże po upływie tego czasu obserwacja i doświadczenie powinny pozwolić jej na w miarę dokładną ocenę tego, kiedy wypada faza płodna.

Jak interpretować śluz szyjkowy

  • W czasie menstruacji szyjka macicy nie wydziela prawie żadnego śluzu.
  • W kolejnych dniach można przeważnie znaleźć grudki śluzu które są twarde i gumowate. Nie poddają się rozciąganiu.
  • Z biegiem czasu pojawia się więcej śluzu. Teraz można rozciągnąć pomiędzy dwoma palcami. Staje się on również coraz rzadszy i bardziej przejrzysty.
  • Na początku fazy płodnej, na kilka dni przed jajeczkowaniem śluz można rozciągnąć na długość kilku centymetrów bez przerwania go. Jest on teraz niemalże przezroczysty i przypomina świeże białko jajka.
  • W dniu przed owulacją będącym najbardziej płodnym momentem całego cyklu, śluz szyjkowy można rozciągnąć na najdłuższy możliwy dystans w ciągu całego cyklu.
  • Krótko po owulacji wydzielina staje się znowu grudkowata i twarda. Faza płodna zakończyła się.

Stres i inne czynniki mogą spowodować częstsze pojawianie się rzadkiego śluzu. Jeżeli owulacja miała już miejsce, można to w tym momencie, opierając się na pomiarach temperatury stwierdzić tylko po fakcie.

Badanie szyjki macicy

Kobiety które produkują mniej śluzu, mogą regularnie badać swoją szyjkę macicy aby ustalić kiedy następuje ich faza płodna. Szyjka macicy otwiera się w czasie owulacji. Dzięki temu plemniki mogą łatwiej przedostać się do jajeczka.

W czasie fazy bezpłodnej na początku cyklu oraz po wystąpieniu owulacji, szyjka macicy leży głęboko w pochwie. Używając dwóch palców w pozycji siedzącej bądź stojącej, można ją łatwo wyczuć. W tym momencie jest ona stosunkowo twarda i zamknięta.

W dniach przed i po owulacji szyjka macicy znajduje się wyżej. Jest znacznie trudniej wyczuć ją za pomocą dwóch palców. Otwiera się, co daje się wyczuć jako mały dołek, wgłębienie lub szczelina na kulistej strukturze. Jest ona wtedy również bardzo miękka.

Badanie należy rozpocząć na końcu menstruacji. Przez cały okres trwania cyklu powinno przeprowadzać się je w tej samej pozycji z wykorzystaniem tego samego palca oraz o tej samej godzinie.

Ważne: Aby uniknąć infekcji, przed badaniem należy dokładnie umyć ręce. Opróżnienie pęcherza ułatwi wyczucie szyjki macicy .

Paskowe i strumieniowe testy owulacyjne

Na końcu pierwszej połowy cyklu poziom hormonu luteinizującego gwałtownie wzrasta wywołując owulację. Jeśli hormon osiągnął już najwyższy poziom oznacza to, że owulacja będzie miała miejsce następnego dnia.

Testy paskowe działają na takiej samej zasadzie jak testy ciążowe. Jeżeli chodzi o testy strumieniowe, to muszą one być przez krótką chwilę zanurzone w moczu. Po kilku minutach pojawi się kreska kontrolna. Pojawienie się dwóch kresek oznacza wysoki poziom hormonu LH.

Testy te pokazują kiedy kobieta jest najbardziej płodna. Wtedy intensywność kreski wskazującej na poziom hormonu luteinizującego będzie przynajmniej taka sama jak kreski kontrolnej. Ponieważ każdy test ewolucyjny działa troszeczkę inaczej, zawsze powinno się postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Jeżeli mierząc temperaturę ciała i obserwując śluz szyjkowy poznałaś zachowanie swojego organizmu, będziesz w stanie zidentyfikować dni kiedy potencjalnie może dojść do owulacji. Możesz wtedy użyć testów owulacyjnych do potwierdzenia wystąpienia fazy płodnej.

Test owulacyjne mogą być szczególnie przydatne dla kobiet mających nieregularne cykle, ponieważ metoda polegająca na mierzeniu temperatury pokazuje owulację która już miała miejsce, a więc faza płodna już minęła

Najlepsze testy owulacyjne

Testy owulacyjne różnią się znacznie pod względem ceny

Niestety, aby dokładnie wyznaczyć moment jajeczkowania, potrzebna jest duża ilość testów. Powinno się zacząć je wykonywać na dwa dni przed najwcześniejszym dniem owulacji a następnie kontynuować aż do momentu, kiedy zaobserwujemy zwiększenie poziomu hormonu LH.

Komputery cyklu

Komputer cyklu może być bardzo przydatnym narzędziem służącym do ustalenia kiedy wypada faza płodna. Do tego celu komputer wykorzystuje te same metody – temperaturę2, wzrost poziomu hormonu LH oraz progesteronu.

Zaletą komputera cyklu jest jego możliwość szybkiego przetwarzania danych. Rysuje wykres a następnie go interpretuje.

Jest to użyteczna pomoc w planowaniu rodziny. Parze starającej się o dziecko pomoże on w obliczeniu dni płodnych.

Aplikacje na smartfony

aplikacja na smartfona służąca do ustalenia dnia owulacji

Najlepsze aplikacje wspomagające płodność

Warto używać darmowych aplikacji czy też lepiej zapłacić za dodatkowe funkcje?

Na samym końcu należy wymienić równie przydatne aplikacje na iPhone’a i Androida pomagające obliczyć różne szczegóły związane z zapłodnieniem. Na rynku znajduje się ich bardzo dużo.

Aplikacje te pozwalają kobietom śledzić swój okres i inne kwestie związane ze zdrowiem, takie jak waga, zdrowie fizyczne czy stan emocjonalny.

W najbardziej płodne dni można ustawić sobie przypomnienia. Wszystko zebrane jest w łatwym do zrozumienia i stylowym kalendarzu

Wiele z tych aplikacji są za darmo a niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje w płatnej wersji premium.

Trzeba tylko wiedzieć, które z nich są dobre a których trzeba unikać.

Bibliografia

  1. „Charkoudian N, Stachenfeld NS. Reproductive hormone influences on thermoregulation in women. Compr Physiol. 2014; 4(2): 793-804”
  2. „Gross BA. Natural family planning indicators of ovulation. Clin Reprod Fertil. 1987;5(3): 91-117”
  3. „Gross BA. Natural family planning indicators of ovulation. Clin Reprod Fertil. 1987;5(3): 91-117”
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.