Bezpłodność, której przyczyną jest czynnik męski, występuje powszechnie i może mieć wiele różnych przyczyn.

Bezpłodność dotyka mężczyzn i kobiet w takim samym stopniu .

W około 40% przypadków bezpłodności przyczyna leży po stronie mężczyzn, w kolejnych 40% po stronie kobiet.

W pozostałych 20% przypadków przyczyną są problemy obydwu partnerów. Męska bezpłodność może wynikać z całego szeregu różnych przyczyn. W wielu przypadkach jest ona spowodowana kombinacją różnych czynników. Główne jej przyczyny można podzielić na następujące kategorie:

Choroby powodujące męską bezpłodność

Schorzenia plemników

Najczęstszą przyczyną męskiej bezpłodności są problemy związane z produkcją i rozwojem plemników. Mogą one obejmować nieprawidłowy kształt, słabą ruchliwość lub po prostu niską koncentrację plemników w 1 ml nasienia. Koncentracja może być bardzo niska bądź też nawet zerowa ( brak plemników = azoospermia).

Przyczyną tych problemów może być wiele różnych czynników w tym:

  • Stany zapalne lub choroby zakaźne, takie jak wirus powodujący świnkę
  • Choroby układu immunologicznych, w których atakowane są plemniki
  • Choroby przysadki mózgowej, oraz schorzenia hormonalne bądź schorzenia układu wewnątrzwydzielniczego
  • Styl życia i czynniki środowiskowe takie jak złe odżywianie
  • Choroby genetyczne pośrednio lub bezpośrednio wiążące się z anomaliami nasienia. Choroby takie jak niedokrwistość sierpowata, zespół Noonan, dystrofia miotoniczna and hemochromatoza mogą prowadzić do dysfunkcji jąder bądź nieprawidłowości w związanych z jakością nasienia . Inne zaś, takie jak mukowiscydoza, rewersja płci i inne nieprawidłowości chromosomowe mogą powodować azoospermią lub oligospermię.

Pierwotna dyskineza rzęsek

Jest to choroba genetyczna, w wypadku której, ilość plemników jest odpowiednia, ale są one nieruchliwe. Przykładem tej choroby jest zespół Kartagenera.

Wady anatomiczne

Różnego rodzaju przeszkody znajdujące się w drogach płciowych mogą częściowo lub całkowicie zablokować przepływ nasienia i doprowadzać do bezpłodności. Wady te mogą być wrodzone lub mogą być spowodowane przez zapalenie lub infekcję dróg moczowo-płciowych.

Blizny będące wynikiem operacji narządów płciowych mogą również doprowadzić do blokad oraz do żylaków powrózka nasiennego.

Blokady te można przeważnie usunąć w sposób chirurgiczny.

Delecja w DNA mitochondrialnym

Zestaw genów zawartych w mitochondriach jest inny od chromosomów znajdujących się w jądrze komórkowym. Badania wykazały, że jeżeli geny zawarte w DNA mitochondrialnym są niekompletne lub zostały zmienione, może to prowadzić do bezpłodności1.

Choroby wtórne

Cukrzyca, choroby wątroby i nerek mogą doprowadzić do bezpłodności wtórnej (niemożność posiadania drugiego dziecka). Istnieją również pewne leki i zabiegi mające na celu leczenie innych chorób, które mogą spowodować bezpłodność.

Ze statystycznego punku widzenia również problemy z erekcją mogą obniżyć sznsę zapłodnienia.

Co to jest bezpłodność idiopatyczna?

Jakkolwiek istnieje wiele przyczyn męskiej bezpłodności, dokładny jej powód jest czasem trudny do zdiagnozowania. Bezpłodność niewyjaśniona nazywana jest bezpłodnością idiopatyczną.

Parametry nasienia mogą być nieprawidłowe, ale przyczyna bądź przyczyny takiego stanu rzeczy mogą nie zostać zdiagnozowane. Pomimo baraku wad związanych z układem rozrodczym, do zapłodnienia nie dochodzi. W przybliżeniu 30% mężczyzn klasyfikuje się jako cierpiących na bezpłodność idiopatyczną.

Mężczyźni cierpiący z powodu bezpłodności idiopatycznej przeważnie wykazują niewyjaśniony spadek jakości nasienia w kategoriach ruchliwości, morfologii czy koncentracji. Dzieje się tak pomimo normalnego funkcjonowania układu wewnątrzwydzielniczego czy braku jakichkolwiek problemów fizycznych. W wielu przypadkach poziom płodności mogą podnieść pozytywne zamiany stylu życia.

Ważne jest unikanie nadmiernego spożywania alkoholu, palenia tytoniu czy zażywania narkotyków. Odpowiednia ilość ćwiczeń i prawidłowa waga ciała mogą poprawić płodność. Dostarczenie organizmowi odpowiednich substancji odżywczych wspierających zdolności rozrodcze jest równiez bardzo istotne.

Suplementy diety wspomagające męską płodność,
Dowiedz się, które z suplementów zawierają wyciąg z kory sosny.

Męskie suplementy diety wspomagające płodność łączą w sobie wiele substancji odżywczych tworząc w ten sposób pojedynczy preparat o silnym działaniu wspomagający płodność.

Zawiera ona wyciąg z kory sosny, która skutecznie leczy bezpłodność idiopatyczną2.

Należy jednak być ostrożnym, ponieważ suplementy diety różnią się bardzo pod względem jakości i ceny. Dowiedz, które są warte Twojego czasu i pieniędzy.

Bibliografia

  1. Kao, S. et.al. (1995). Mitochondrial deoxyribonucleic acid 4977-bp deletion is associated with diminished fertility and motility of human sperm. Biology of Reproduction, Volume 52, Issue 4, (pp. 729-36).”
  2. „Nikolova, V. et.al. (2007). Sperm parameters in male idiopathic infertility after treatment with prelox. Akush Ginekol (Sofiia), Volume 4, Issue 5, (pp. 7-12).”