Jest wiele rzeczy które może zrobić kobieta by odpowiednio przygotować się do ciąży

Na płodność i szansę zapłodnienia wpływa cały szereg czynników, powinno się je poznać i wiedzieć o nich jak najwięcej. Pozwoli to zminimalizować stres związany ze staraniem się o dziecko i sprawi, że łatwiej będzie wam znaleźć rozwiązania ewentualnych problemów.

Poniższa lista, zawiera kilka porad które poprawią wasze szanse na zajście w ciążę.

Kontrola stanu zdrowia

Jednym z pierwszych kroków, które powinna podjąć przyszła mama, jest sprawdzenie swojego ogólnego stanu zdrowia. Trzeba upewnić się, że w ciele znajdują się przeciwciała odpowiedzialne za zwalczanie różyczki i ospy wietrznej. Jeżeli lekarz prowadzący przewiduje możliwość zarażenia, należy przyjąć odpowiednie szczepionki.

Ważnym jest także sprawdzenie, czy organizm nie jest zarażony którąś z chorób transmitowanych drogą płciową. Nieleczona Chlamydia Trachomatis może rozprzestrzenić się w jajowodach i doprowadzić do powstania zbliznowaceń które nie utrudnią lub uniemożliwią zapłodnienie ale także zwiększają szansę na ciążę pozamaciczną. Oto inne choroby które mogą zagrozić płodności:

  • Syfilis

  • Rzeżączka

  • HPV

  • Opryszczka narządów płciowych

  • HIV

  • Zapalenie wątroby typu B

  • Kłykciny kończyste

 

Konsultacja z lekarzem

Jeżeli zapłodnienie nie nastąpi w trakcie 12 miesięcy, od zaprzestania stosowania antykoncepcji, należy skonsultować się ze swoim ginekologiem. Dzięki temu, możemy dowiedzieć się o dostępnych badaniach. W niektórych przypadkach, nawet najprostsze testy mogą ujawnić przyczynę problemów z płodnością i umożliwić jej usunięcie bądź złagodzenie.

 

Poznanie faz cyklu menstruacyjnego

Istnieje wiele sposobów na przewidzenie momentu w którym wystąpi owulacja. Między innymi, sprawdzanie różnic temperatury pochwy, śluzu szyjkowego, śliny i moczu. Należy jednak pamiętać, że żaden z nich nie jest w 100% skuteczny, ponieważ na wszystkie z mają wpływ czynniki niezwiązane z cyklem.

 

Zdrowa dieta

To bardzo ważne by, podczas starania się o dziecko, stosować zdrową i zbilansowaną dietę bogatą w wapń i złożone węglowodany. Powinniśmy jeść dużo świeżych warzyw i owoców, a także spożywać pokarmy z dużą zawartością protein, takie jak ryby, chude mięso, jaja i warzywa strączkowe. Należy unikać tłuszczy nasyconych, barwników, konserwantów i sztucznych aromatów.

Zmiany stylu życia

Nie spożywaj alkoholu

Podczas starania się o dziecko i w trakcie ciąży, kobieta musi bezwzględnie unikać alkoholu. Spożywanie napojów alkoholowych może poważnie uszkodzić płód i zwiększa ryzyko poronienia.

Nie pal

Palenie wyrobów tytoniowych ogranicza zarówno kobiecą jak i męską płodność. Może prowadzić do problemów z erekcją i uszkadzać DNA spermy i komórki jajowej. Wystawienie na dym tytoniowy zwiększa również ryzyko poronienia.

Nie bierz narkotyków i uważaj na leki

Powinno unikać się wszystkich nielegalnych substancji psychotropowych i niektórych leków na receptę. Szczególnie dotyczy to leków na nadciśnienie, tarczycę, immunosupresyjnych i sterydowych. Zaleca się konsultację z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek nowego leku.

Dbaj o swoje samopoczucie

Spokojne i optymistyczne nastawienie wpływa pozytywnie na płodność. Oczywiście nie każdego stresu da się uniknąć, jednakże minimalizowanie stresu długotrwałego i rozwiązywanie problemów na bieżąco może ułatwić zapłodnienie. Wiele grup i organizacji oferuje usługi których celem jest zminimalizowanie stresu podczas ciąży i okresu starania o dziecko.

Zacznij przyjmować kwas foliowy

Przed zapłodnieniem i w trakcie pierwszego trymestru, należy rozpocząć suplementację kwasu foliowego. Ta witamina, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej i innych wad rozwojowych płodu, takich jak rozszczep kręgosłupa. Można przyjmować ją niezależnie lub w połączeniu z innymi suplementami.

Pozostań w formie

Ciąża może znacznie obciążać nasz organizm, dlatego tak istotne jest pozostawanie w dobrej kondycji fizycznej przed zajściem w ciążę. Niewskazane są jednak intensywne ćwiczenia, które silnie rozbudowują tkankę mięśniową, ponieważ mogą one doprowadzić do zaburzeń owulacji. Kobiety które wcześniej nie ćwiczyły, powinny skonsultować się z trenerem lub lekarzem, by otrzymać przygotowany dla siebie plan treningów. Dobra kondycja fizyczna ma także pozytywny wpływ na męską płodność.

Dbaj o swoją wagę

Otyłość, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, cukrzycy i problemów z sercem, a tym samym obniżać płodność. Niedowaga, może zakłócać prawidłowy cykl miesiączkowy. Jeżeli obawiasz się, że Twoja waga może negatywnie wpływać na szanse poczęcia, skontaktuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Zwiększanie szans na zapłodnienie

Płodność kobiet może zostać obniżona przez wiele różnych problemów zdrowotnych. Oto najpowszechniejsze:

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Obejmuje wiele różnych symptomów, PCOS może zostać zdiagnozowany u kobiety mającej dwa z następujących objawów:

  • Wysokie stężenie androgenów (hormonów męskich)

  • Torbiele lub pęcherzyki na jajnikach

  • Nieregularny cykl miesiączkowy

Jeżeli kobieta ze zdiagnozowanym PCOS ma nieregularną miesiączkę, prawdopodobnie będzie musiała skorzystać z pomocy specjalistycznej. Może to oznaczać konieczność zastosowania zapłodnienia pozaustrojowego (IVF), lub odpowiednich leków i planowanych stosunków płciowych

Endometrioza

Ta przypadłość, charakteryzuje się występowaniem bardzo intensywnego bólu, przed i podczas menstruacji. Wywoływany jest przez tkankę gromadzącą się poza macicą. W niektórych wypadkach, prowadzi to do obniżenia płodności. Przeczytaj więcej o endometriozie i jej leczeniu.

Zablokowane jajowody

Blokady jajowodów mogą mieć różne przyczyny. Zależnie od stopnia nasilenia problemu, będą utrudniać lub uniemożliwiać przemieszczenie komórki jajowej do macicy. Leczenie jest dobierane po poznaniu powodów blokadyPrzeczytaj więcej o zablokowanych jajowodach i metodach leczenia.

Wtórny brak miesiączki

Mówimy o nim gdy, miesiączka nie występuje u kobiety w wieku reprodukcyjnym. Może powodować go szereg czynników, dlatego trudno tu wymienić wszystkie metody leczeniaPrzeczytaj więcej o wtórnym braku miesiączki

 

 

Podsumowanie

Odpowiedzialne odżywianie, pozostawanie w formie i unikanie szkodliwych substancji, ma pozytywny wpływ na płodność i wystarczy w większości wypadków. Kobiety, które cierpią z powodu chorób obniżających płodność, powinny skonsultować się z lekarzem ogólnym lub ginekologiem i zastosować odpowiednie leczenie.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.