Liczba plemników – co oznacza w wynikach badań?

Liczba plemników określa jak wiele męskich komórek rozrodczych znajduje się w jednym mililitrze spermy (podaje się je w milionach). Ważne jest, by odróżnić ten pomiar od pomiaru w całym ejakulacie, gdzie ilość plemników jest pomnożona przez objętość nasienia (ilość mililitrów)1. Dziś, średnia w świecie zachodnim, zawiera się pomiędzy 20 i 40 milionami na mililitr. Kilkadziesiąt lat temu była dużo wyższa, ale zmniejsza się systematycznie o 1-2% rocznie2

Według wytycznych WHO z 2010 roku, za normę uznaje się 15 milionów plemników na milimetr3. Przed tą aktualizacją, norma wynosiła 20 milionów4.

Liczba plemników poniżej normy

Obniżona liczba plemników w nasieniu, nazywana jest oligozoospermią. Wraz z tym zaburzeniem często występują inne, polegające na problemach z ruchliwością i morfologią plemników (jeżeli tak się dzieje, przypadłość jest określana jako oligoasthenoteratozoospermia). Całkowity brak plemników w spermie (np. w wyniku zabiegu wazektomii) nazywamy azoospermią.

Co może zrobić mężczyzna by poprawić swoją płodność?

Jest wiele rzeczy, które może zrobić mężczyzna, by poprawić swoją płodność. Powinien wyeliminować z diety fast foody, papierosy i alkohol. A także, możliwie obniżyć poziom codziennego stresu, regularnie ćwiczyć i wysypiać się. Oprócz tego, badania wykazały, że przyjmowanie następujących suplementów poprawia ilość plemników w nasieniu:

 • 2000 mg/dziennie witaminy C zwiększa ilość plemników o 129% w 2 miesiące5
 • 200 mg/dziennie pycnogenolu poprawia morfologię spermy o 38% w 90 dni6
 • 200 µg selenu + 400 IU witaminy E poprawia mobilność, morfologię (lub oba) w przypadku 53% pacjentów w trakcie 14 tygodni7
 • Witamina D (mężczyźni z niedoborami witaminy D mają niższą ilość plemników8)

Jak naturalnie zwiększyć ilość plemników

Proces produkcji nasienia może zostać łatwo zaburzony przez czynniki zewnętrzne. Wśród nich należy wymienić: urazy cieplne i uszkodzenia mechaniczne, niedobory energetyczne i odżywcze, a także stres oksydacyjny.

Jest wiele rzeczy które może zrobić mężczyzna by poprawić swoją płodność. Powinien wyeliminować z diety fast foody, papierosy i alkohol. A także, możliwie obniżyć poziom codziennego stresu, regularnie ćwiczyć i wysypiać się.

Oprócz tego, badania wykazały, że przyjmowanie następujących suplementów poprawia ilość plemników w nasieniu:

 • aminokwasy – arginina i karnityna
 • przeciwutleniacze – glutation i koenzym Q10
 • pierwiastki chemiczne – selen i cynk
 • witaminy –  A, B9 (kwas foliowy), C, D i E
 • ekstrakty –  np. z kory sosny (Pycgnogenol)

Te aminokwasy, witaminy i mikroelementy są naturalnie występującymi składnikami odżywczymi, dlatego można je przyjmować bez skutków ubocznych. Zapewnienie ich odpowiedniej ilości w organizmie skutkuje wyraźnymi korzyściami zdrowotnymi, takimi jak stabilizacja układu odpornościowego, wzmocnienie układu krążenia i poprawa zdrowia skóry i włosów.

Nie istnieją żadne medyczne przesłanki które powodowałyby, że wprowadzenie ich do diety byłoby niewskazane.

Suplementy poprawiające płodność

Wiele skutecznych suplementów, uzyskuje się przez połączenie w jedną pigułkę kilku składników odżywczych zwiększających płodność.

Porównaliśmy dla Was takie produkty.

Oto kolejne składniki odżywcze które poprawiają jakość nasienia

Przypisy i bibliografia

 1. „http://www.sharedjourney.com/define/semen.html”
 2. „http://ispub.com/IJU/2/1/7519”
 3. „http://humupd.oxfordjournals.org/content/16/3/231”
 4. Essig, Maria G.; Edited by Susan Van Houten and Tracy Landauer, Reviewed by Martin Gabica and Avery L. Seifert (2007-02-20). „Semen Analysis”. Healthwise. WebMD. Retrieved 2007-08-05″
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17004914
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12418064
 7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21403799
 8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23042450
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit