Klinicznie dowiedzione działanie substancji odżywczych wspomagających męską płodność

Aby zachować zdrowie, nasz organizm potrzebuje ciągłego dopływu substancji odżywczych. Aby procesy fizjologiczne przebiegały w optymalny sposób, potrzebujemy różnego rodzaju witamin, minerałów, aminokwasów i pierwiastków śladowych. Proces produkcji spermy jest szczególnie wrażliwy na niski poziom substancji odżywczych i stres oksydacyjny.

Jak pokazało wiele różnych, niezależnych badań, mikroelementy mają znaczący wpływ na męską płodność. Brak lub niedobór niektórych z nich może prowadzić do pogorszenia się zdolności rozrodczej mężczyzny. Niedobór pojedynczego składnika pokarmowego rzadko prowadzi do bezpłodności, ale może negatywnie wpłynąć na płodność i opóźnić zapłodnienie.

Najważniejsze substancje odżywcze wspomagające męską płodność

Arginina

Arginia to aminokwas endogenny, mający zarówno pośredni, jak i bezpośredni wpływ na płodność mężczyzny.

Ponieważ z argininy powstaje tlenek azotu, wspomaga ona rozszerzanie się naczyń krwionośnych i cyrkulację krwi. Wspomagając w ten sposób erekcję i ze statystycznego punktu widzenia zwiększając szansę na zapłodnienie, pośrednio wpływa na zdolność rozrodczą mężczyzny.

Jak wykazały wyniki badań, przyjmowanie argininy wspomagając funkcje seksualne u mężczyzn z zaburzeniami erekcji, w sposób pośredni wpływa na poprawę poziomu płodności.1.

Arginina poprawia parametry nasienia również w sposób bezpośredni. Badania kliniczne wykazały, że codzienne przyjmowanie 4 do 8g argininy może poprawić ruchliwość plemników oraz zwiększyć ich liczbę i koncentrację2 as well as ejaculate volume3.

Aminokwas ten poprawia męską płodność nie wywołując przy tym efektów ubocznych.

Czytaj dalej

Glutation

Glutation jest silnie działającym przeciwutleniaczem chroniącym plemniki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Badania kliniczne dowiodły, że istnieje związek pomiędzy nieprawidłowymi parametrami nasienia a niskim poziomem glutationu w plazmie nasiennej.

Glutation wydaje się być szczególnie ważny dla zachowania odpowiedniej objętość nasienia, koncentracji plemników4, ich ruchliwości 5 i morfologii6.

Glutation może być wyprodukowany przez organizm, jednak do jego produkcji potrzebne są inne aminokwasy, a w szczególności cysteina. W okresie większego obciążenia organizmu bądź choroby zapotrzebowanie na glutation i cysteinę wzrasta.

Jeżeli w takiej sytuacji zacznie brakować cysteiny może to doprowadzić do niskiego poziomu glutationu w organizmie, co w konsekwencji w sposób negatywny wpływa na płodność. Z tego powodu bardzo ważne jest uzupełnianie zasobu cysteiny poprzez odpowiednią dietę.

Czytaj dalej

Karnityna

Karnityna to aminokwas o istotnym znaczeniu dla zachowania procesu produkcji energii przez plemniki i utrzymania ich ruchliwości7. Wytwarzana z aminokwasów lizyny i metioniny, karnityna pomaga napędzać mitochondria i usuwać odpady towarzyszące wytwarzaniu energii.

Badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy niskim poziomem karnityny i męską bezpłodnością8. Inne badania wykazły również, że przyjmowanie karnityny w postaci suplementów diety poprawia ogólną jakość spermy9.

Podsumowując, przyjmowanie aminokwasów zwiększa liczbę plemników, ich koncentrację, chroni ich DNA przed uszkodzeniami, poprawia morfologię i ruchliwość.10.

Czytaj dalej

Witamina A

Badania naukowe wykazały, że witamina A jest niezbędna w procesie spermatogenezy. Wywołuje ona reakcję receptorów jądrowych, które z kolei uruchamiają produkcję plemników w jądrach 11.

Chociaż dalsze badania są niezbędne, aby określić odpowiednią dawkę, to jednak istnieją wstępne dowody sugerujące, że witamina A może pomóc w leczeniu męskiej bezpłodności i zwiększyć szansę powodzenia sztucznych zabiegów zapłodnienia takich jak in vitro czy inseminacja domaciczna.I12.

Czytaj dalej

Kwas foliowy (witamina B9)

Powszechnie uznawany za ważny czynnik wpływający na żeńską zdolność rozrodczą, kwas foliowy pozytywnie wpływa również na męska płodność. Jest on niezbędny w procesie produkcji plemników, zwiększa ich liczbę i gęstość spermy13.

Chroni również chromosomy znajdujące się w plemnikach przed uszkodzeniami14, prowadzącymi do osłabienia płodności.

Niski poziom kwasu foliowego wiąże się z 30% większym prawdopodobieństwem poronienia. U około 80% mężczyn poziom kwasu foliowego w osoczu krwi jest niski.

Czytaj dalej

Witamina B12

Zdrowe nasienie wymaga wystarczającej ilości witaminy B12. Odgrywa ona ważną role w procesie replikacji i rozwoju DNA. Wspomaga również produkcję spermy i zapewnia zdrowy poziom koncentracji plemników.

Czytaj dalej

Witamina C

Duże ilości kwasu askorbinowego (witaminy C) znajdują się przeważnie w plazmie nasiennej . Jak wykazały badania, witamina ta jest odpowiedzialna za unieszkodliwianie nawet do 65% wolnych rodników znajdujących się w nasieniu. Dzięki temu ochrania ona rozwijające się plemniki i zapewnia odpowiedni poziom płodności.

Niski poziom kwasu askorbinowego w plazmie nasiennej wiąże się ze spadkiem koncentracji i ruchliwości plemników, a także ze wzrostem liczby nieprawidłowości w ich budowie15. W przybliżeniu jedna trzecia populacji nie odżywia się w wystarczająco zdrowy sposób, aby pokryć minimalne dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C wynoszące 80mg .

Czytaj dalej

Witamina D

Ludzkie nasienie posiada specjalne receptory przeznaczone tylko i wyłącznie do wiązania witaminy D16.

Chociaż dalsze badania są niezbędne, wstępna badania sugerują, że zdrowe pod względem genetycznym nasienie wymaga witaminy D17, ponieważ, jak się wydaje, odgrywa ona bardzo ważną rolę w procesie regulowania fragmentacji DNA i stabilizacji struktury chromosomowej .

Niski poziom witaminy D w surowicy krwi jest bardzo rozpowszechniony. Około 70%-90% mieszkańców Europy ma zbyt niski poziom witaminy D. Problem ten występuje w większym nasileniu w Europie Środkowej i Północnej oraz w czasie zimy.

Czytaj dalej

Witamina E

Witamina E jest szczególnie ważna ze względu na jej rolę w zwalczaniu stresu oksydacyjnego, dzięki czemu ochrania ona plemniki i zwarte w nich DNA18. Udowodniono również, że w bezpośredni sposób wpływa ona również na ruchliwość plemników19.Mężczyźni cierpiący z powodu problemów z płodnością mogą więc ją zwiększyć zażywając witaminę E jako suplement diety. Około połowy populacji nie spożywa rekomendowanej dawki witaminy E wynoszącej 12 mg dziennie.

Czytaj dalej

Koenzym Q10

Koenzym Q10 to substancja, która podobnie jak witaminy, minimalizuje destruktywne działanie wolnych rodników. Badania wykazały, że zażywanie koenzymu Q10 poprawia budowę i ruchliwość plemników oraz gęstość spermy20.

Mikroelemnt ten jest w szczególności odpowiedzialny za zdolność plemników do posuwania sie do przodu21 , jak i ochronę przed wolnymi rodnikami22.

Czytaj dalej

Omega-3

Badania wykazały, że poziom kwasów tłuszczowych omega-3 w osoczu krwi może mieć wpływ na płodność . Bezpłodni mężczyźni mają niższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 w plemnikach w porównaniu z mężczyznami płodnymi23. Dalsze badania wskazują, że ich zażywanie może pomóc w zwalczaniu bezpłodności idiopatycznej (niewyjaśnionej) u mężczyzn.24.

Czytaj dalej

Wyciąg z kory sosny

Badania kliniczne wykazały, że substancje znajdujące się w wyciągu z kory sosny poprawiają morfologię, ruchliwość i koncentrację plemników.25

Dodatkowo wyciąg z kory sosny wydaje się wzmacniać korzystny wpływ argininy na męską rozrodczość . Według niektórych badań wyciąg z kory sosny nadmorskiej w połączeniu z z argininą może skutecznie leczyć męską bezpłodność idiopatyczną (niewyjaśnioną)26.

Istnieją również dowody kliniczne na to, że wyciąg z kory sosny wspomaga męską płodność również w sposób pośredni poprzez ogólną poprawę wytrzymałości i erekcji27.

 

Czytaj dalej

Selen

Ten pierwiastek śladowy wspomaga prawidłową budowę plemników. Pomaga również ograniczyć poziom stresu oksydacyjnego i wspomaga ruchliwość plemników28. W Europie uprawy zawierają szczególnie mało selenu.

Czytaj dalej

Cynk

Jednym z najważniejszych dla męskiej płodności pierwiastków śladowych jest cynk29. Jest on niezbędny w procesie produkcji plemników jako materiał służący do budowy błony i witki plemnika30.

Badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy bezpłodnością a niskim poziomem cynku w plazmie nasiennej31. W razie niedoboru cynku plemniki nie są w stanie rozwijać się w normalnym tempie, powstają więc w niewystarczającej ilości,32 co może potencjalnie prowadzić do bezpłodności.

Czytaj dalej

Kiedy należy wziąć spożywanie mikroelementów pod uwagę?

jedzenie dla mężczyzny sprzyjające zajściu w ciążęZdrowy tryb życia jest typowym zaleceniem dla pary, która chce zajść w ciążę. Wspomaganie męskiej płodności nie powinno być ograniczone tylko do okresu prowadzenia terapii klinicznej.

Jednym z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych sposobów zapewnienia organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych jest spożywanie suplementów. Na rynku istnieje duży wybór naturalnych preparatów zawierających substancje wspomagające męską płodność.

Zwiększ swoją szansę w sposób wydajny i efektywny

 

Mężczyźni chcący założyć rodzinę powinni rozważyć zażywanie suplementów diety. Dzięki temu będą oni w stanie stawić czoła problemom związanym z niepłodnością wynikającą z niedoboru odpowiednich substancji odżywczych. Suplementy diety to efektywny, tani, sprawdzony i wygodny sposób wspomagania męskiej płodności, szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę wysoki koszt i niepewny wynik sztucznych metod zapłodnienia takich jak in vitro czy ICSI.

Wraz z pozytywnymi zmianami stylu życia suplementy diety mogą w znaczącym stopniu podwyższyć prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Suplementy jedno-czy wieleoskładnikowe?

Każdy łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo. W sytuacji gdy plemniki danego mężczyzny charakteryzują się niską koncentracją, ruchliwością i są ogólnie niskiej jakości, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest produkt wieloskładnikowy zawierający kilka substancji wspomagających płodność. Zwiększa on prawdopodobieństwo poprawy wielu parametrów nasienia jednocześnie oraz podniesienia ogólnej liczby plemników ruchliwych plemników w ejakulacie.(ang. TMS-Total Motile Spermatozoa)

TMS to współczynnik oparty na koncentracji plemników, ich ruchliwości i objętości nasienia. Pokazuje ile milionów plemników najwyższej jakości znajduje się w całym ejakulacie.

Mikroelementy wspomagające płodność to przystępne cenowo, tolerowane przez organizm substancje o udowodnionej skuteczności zdolne poprawić wiele parametrów nasienia jednocześnie.

Jak zwiększyć ilość składników odżywczych, aby polepszyć męską płodność?

Ze względy na dowiedziony wpływ suplementów diety na męską płodność, mężczyzna chcący założyć rodzinę powinien zwracać większą uwagę na swoją dietę.

Choć organizm sam produkuje niektóre aminokwasy takie jak glutation, arginina czy karnityna, to jednak do utrzymania ich odpowiedniego poziomu może być potrzebna specjalna dieta.

.Wprawdzie zbilansowana dieta wzbogacona żywnością nieprzetworzoną może zapewnić odpowiednią ilość substancji odżywczych ważnych dla utrzymania prawidłowego poziomu płodności, to jednak istnieją w tym zakresie pewne ograniczenia. Na przykład w czasie choroby lub przedłużającego sie obciążenia organizmu, zapotrzebowanie na substancje odżywcze ulega zwiększeniu. Może to czasem prowadzić do obniżenia zdolności rozrodczych.

Dodatkowo również czynniki związane ze stylem życia takie jak spożywanie alkoholu, palenie, niewystarczająca ilość snu, nadwaga czy brak aktywności fizycznej mogą negatywnie wpłynąć na poziom płodności .

Męskie suplementy diety wspomagające płodność łączą w sobie wiele mikroelementów i minerałów tworząc pojedynczy, skutecznie poprawiający płodność środek.

Należy jednak być ostrożnym, ponieważ różnią się one znacznie pod względem jakości i ceny. Dowiedz się, które są warte Twojego czasu i pieniędzy.

Wszystkie preparaty wspomagające męską płodność

Bibliografia

 1. „Chen, J. et. al. (1999). Effect of oral administration of high-dose nitric oxide donor L-arginine in men with organic erectile dysfunction: results of a double-blind, randomized, placebo-controlled study, BJU International, Volume 83, Issue 3, (pp. 269-73)”
 2. „Schachter, J. et. al. (1973) Treatment of oligospermia with the amino acid arginine. Journal of Urology, Volume 110, (pp. 311-13)”
 3. „Imhof, Martin et al., “Improvement of sperm quality after micronutritient supplementation”, e-SPEN, the European e-Journal of Clinical nutrition and Metabolism”
 4. „Naher, Z. et.al. (2011). Role of glutathione in male infertility. Bangladesh Journal of Medical Biochemistry, Volume 4, Issue 2, (pp. 20-25)”
 5. „Lenzi, A. et.al (1993). Placebo-controlled, double-blind, cross-over trial of glutathione therapy in male infertility. Human Reproduction, Volume 8, Issue 10, (pp. 1657-67)”
 6. „Eskiocak, S., et al. (2005). Glutathione and free sulphydryl content of seminal plasma in healthy medical students during and after, Human Reproduction, Volume 20, Issue 9, (pp. 2295-600″
 7. „De Rosa, M. et.al. (2005). Correlation between seminal carnitine and functional spermatozoal characteristics in men with semen dysfunction of various origins. Drugs in R&D, Volume 6, Issue 1, (pp.1-9)”
 8. „Mataliotakis, I. et.al. (2000). L-Carnitine levels in the seminal plasma of fertile and infertile men: correlation with sperm quality. International Journal Fertility and Women’s Medicine, Volume 45, Issue 3, (pp. 236-240)”
 9. „Balercia, M. et.al. (2005). Placebo-controlled double-blind randomized trial on the use of l-carnitine, l-acetylcarnitine, or combined l-carnitine and l-acetylcarnitine in men with idiopathic asthenozoospermia. Fertility and Sterility, Volume 84, Issue 3. (pp. 662-671)”
 10. „Banihani S. et.al. (2012). Human sperm DNA oxidation, motility and viability in the presence of L-carnitine during in vitro incubation and centrifugation. Andrologia, Volume 44, Issue 1, (pp. 505-12)”
 11. „Zhou, X. et.al. (2011). The orphan nuclear receptor TR4 is a vitamin A activated nuclear receptor. Journal of Biological Chemistry, Volume 286, Issue 4, (pp. 2877-85).”
 12. Merviel P, Heraud MH, Grenier N, Lourdel E, Sanguinet P, Copin H (November 2008). “Predictive factors for pregnancy after intrauterine insemination (IUI): An analysis of 1038 cycles and a review of the literature”. Fertil. Steril. 93 (1): 79–88. doi:10.1016/j.fertnstert.2008.09.058. PMID 18996517
 13. „Wallock L. et.al. (2001). Low seminal plasma folate concentrations are associated with low sperm density and count in male smokers and non-smokers. Fertility and Sterility, Volume 75, (pp. 252-9)”
 14. „Young, S. et.al (2007). The association of folate, zinc and antioxidant intake with sperm aneuploidy in healthy non-smoking men. Human Reproduction, Volume 23, Issue 5, (pp. 1014-1022)”
 15. „Colagar, A. and Marzony, E. (2009). Ascorbic Acid in Human Seminal Plasma: Determination and Its Relationship to Sperm Quality. Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, Volume 45, Issue 2, (pp. 144-49)”
 16. „Lerchbaum, E. and Obermayer-Pietsch, B. (2012). Vitamin D and fertility: a systematic review. European Journal of Endocrinology, Volume 166, Issue 5, (pp. 765-78)”
 17. „Aquila, S. et.al. (2008). “Human sperm anatomy: ultrastructural localization of 1alpha,25-dihydroxyvitamin D receptor and its possible role in the human male gamete. Journal of Anatomy, Volume 213, Issue 5, (pp. 555-84)”
 18. „Suleiman, S. et.al. (1996). Lipid peroxidation and human sperm motility: protective role of vitamin E. Journal of Andrology, Volume 17, Issue 5, (pp. 530-7)”
 19. „http://www.jstor.org/discover/10.2307/76145?”
 20. „Safarinejad, M. (2009). Efficacy of coenzyme Q10 on semen parameters, sperm function and reproductive hormones in infertile men, The Journal of Urology, Volume 182, Issue 1, (pp. 237-28)”
 21. „Mancini, A. and Balercia, G. (2011). Coenzyme Q(10) in male infertility: physiopathology and therapy. Biofactors, Volume 37, Issue 5, (pp374-80)”
 22. „Talevi, R. et.al. (2013). Protective effects of in vitro treatment with zinc, d-aspartate and coenzyme q10 on human sperm motility, lipid peroxidation and DNA fragmentation. Reproductive Biology and Endocrinology, Volume 16, Issue 11, (pp.81)”
 23. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19666200”
 24. „http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22659579”
 25. „Roseff, S. (2002). Improvement in sperm quality and function with French maritime pine tree bark extract. Journal of Reproductive Medicine, Volume 47, Issue 10 (pp.821-4)”
 26. „Nikolova, V. et.al. (2007). Sperm parameters in male idiopathic infertility after treatment with prelox. Akush Ginekol (Sofiia), Volume 4, Issue 5, (pp. 7-12)”
 27. „Stanislavov, R. and Nikolova, V. (2003). Treatment of erectile dysfunction with Pycnogenol and L-arginine. Journal of Sex & Marital Therapy, Volume 29, Issue 3, (pp. 207-13)”
 28. „Hansen, J. and Deguchi, Y. (1996). Male fertility is linked to the selenoprotein phospholipid hydroperoxide glutathione peroxidase. Acta Veterinaria Scandinavica, Volume 37, Issue 1, (pp.19-30)”
 29. „Abbasi, A. et.al. (1980). Experimental zinc deficiency in man. Effects on testicular function. The Journal of Laboratory and Clinical Medicine, Volume 96, Issue 3, (pp.544-50)”
 30. „Caldamone, M. et.al. (1979). Seminal zinc and male infertility. Urology, Volume 13, Issue 3, (pp. 280-281)”
 31. „Chia, S. et.al. (2000). Comparison of zinc concentrations in blood and seminal plasma and the various sperm parameters between fertile and infertile men. Journal of Andrology, Volume 21, Issue 1, (pp. 53-57).”
 32. „Tikkiwal M. et.al. (1987). Effect of zinc administration on seminal zinc and fertility of oligospermic males. Indian Journal of Physiology Pharmacology, Volume 31, Issue 1, (pp. 30-34)”
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit